Boj o finále proti Ruskám začne Dominika Cibulková

Tenisova reprezentacia
Tím slovenskej ženskej tenisovej reprezentácie. Zľava: Daniela Hantuchová, Magdaléna Rybáriková, kapitán tímu Matej Lipták, Dominika Cibulková a Jana Čepelová Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 19. apríla (WEBNOVINY) – Na sobotňajšiu úvodnú dvojhru víkendového stretnutia Rusko – Slovensko v semifinále svetovej skupiny Pohára federácie 2013 reprezentačných družstiev tenistiek v Moskve nastúpia o 13.00 h SELČ renkingová dvojka domáceho tímu Anastasia Pavľučenkovová proti líderke hostiek Dominike Cibulkovej. Po nich sa na antuke v hale Športového komplexu Krylatské pred hľadiskom so 4-tisícovou kapacitou predstavia rebríčkovo prvá hráčka „zbornej“ Maria Kirilenková a dvojka výberu SR Daniela Hantuchová. Rozhodol o tom piatkový žreb v dejisku.

V nedeľu od 12.00 h SELČ sa podľa tradičného scenára tejto súťaže organizovanej Medzinárodnou tenisovou federáciou (ITF) stretnú jednotky oboch družstiev Kirilenková a Cibulková a po nich dvojky Pavľučenkovová s Hantuchovou. Na záverečnú štvorhru nominovali kapitáni Šamiľ Tarpiščev a Matej Lipták páry Jekaterina Makarovová, Jelena Vesninová, resp. Magdaléna Rybáriková, Jana Čepelová. Rovnaká slovenská štvorica sa 9. – 10. februára postarala o úspech 3:2 vo štvrťfinálovom 1. kole proti Srbkám v Niši. Rusky si súbežne v Moskve poradili s Japonkami 3:2, pričom prehrávali 1:2. Hantuchová si za tento asociačný termín vyslúžila Heart Award. „Srdiečko“ za prístup k reprezentácii získala v internetovom hlasovaní fanúšikov druhý raz v kariére.

Hlasy:

„Slovensko je ťažký súper, má vyrovnaný káder, všetky hráčky sú skúsené a húževnaté. V žiadnom prípade nesmieme strácať ostražitosť. Nie pochýb, že nás čaká náročný zápas,“ predznamenal Tarpiščev na predzápasovej tlačovej besede.

„Ruskú reprezentáciu právom považujú za jednu z najsilnejších na svete, sú v nej mnohé kvalitné hráčky. Myslím si, že my sme tentoraz v úlohe outsidera, radi by sme sa však postarali o prekvapenie. Keď sú naše tenistky v dobrej forme, predstavujú nebezpečenstvo pre ktorýkoľvek tím. Opakujem, že domáce družstvo je favorit, ale počkajme si na začiatok zápasu, o všetkom sa bude rozhodovať na kurte,“ podotkol pri rovnakej príležitosti Lipták.

„Ešte nikdy som nebola v Pohári federácie takto ďaleko, prípadné finále je veľká výzva. Sme v pozícii, že môžeme len prekvapiť. Ak by sa nám to podarilo, budeme hrdinky,“ upozornila Cibulková minulú stredu na TB v NTC v Bratislave.

„Pohár federácie má svoje špecifiká, akoby bol úplne iným typom súperenia, v ktorom nie sú dôležité výsledky z predchádzajúcich individuálnych vystúpení. Vždy som s radosťou v tíme a jeho kapitán má na moje výkony blahodarný vplyv, dostáva zo mňa najlepší tenis. Pochopiteľne, že máme pred sebou ťažký duel. Dúfam však, že predvedieme naše maximálne výkony a dosiahneme víťazstvo,“ skonštatovala podľa webu STZ čoskoro 30-ročná popradská rodáčka Hantuchová.

Pôjde o jubilejný 50. duel Sloveniek v tejto súťaži (31:18), ktorá oslavuje 50 rokov od založenia. V druhom semifinále Fed Cupu 2013 sa na antuke vonku v Palerme stretnú Talianky s víťazkami ostatných dvoch ročníkov Češkami a jeden z týchto tímov bude mať vo finále 2. – 3. novembra výhodu domáceho prostredia.

Rusky vyrukovali proti Slovenkám bez terajšej dvojky svetového rebríčka Marie Šarapovovej, niekdajšej dvojky renkingu Svetlany Kuznecovovej či univerzálky Nade Petrovovej. Dvojnásobná grandslamová finalistka Vera Zvonarevová po operácii ramena asi vynechá celý zvyšok sezóny. V žiadnom z družstiev nenastali zmeny oproti minulotýždňovej oficiálnej predbežnej nominácii, hoci mohli po dve.

Hrať sa bude loptičkami Dunlop Fort Clay Court. Najlacnejšie vstupenky na jeden deň stoja 150 rubľov. V prepočte je to približne 3,7 eura. Lístky najvyššej zo štyroch radových kategórií (mimo V.I.P.) sú v distribúcii za 20 eur na jedno popoludnie. Hlavným rozhodcom bude Francúz Fabrice Chouquet, empajrovými Austrálčan John Blom a Britka Alison Langová.

Slovensko je víťazom Fed Cupu 2002, Rusko sa radovalo v sezónach 2004, 2005, 2007 a 2008. Vlani prehralo v moskovskom semifinále so Srbskom 2:3. Medzi elitou hrá 15. rok bez prerušenia. Zaujímavosťou je fakt, že Slovenky po čerstvejšom nezdare proti Ruskám dosiahli 5 triumfov za sebou, v rámci tejto šnúry získali trofej. Rusko je na 3. priečke vo fedcupovom renkingu ITF, Slovensku patrí 5. pozícia.

Výsledok piatkového žrebu programu stretnutia Rusko – Slovensko v semifinále svetovej skupiny Pohára federácie 2013 tenisových reprezentačných družstiev žien (20. – 21. apríla na antuke v hale v Športovom komplexe Krylatské v Moskve):

Sobota (13.00 h SELČ):

Dvojhry:

Anastasia Pavľučenkovová – Dominika Cibulková

Maria Kirilenková – Daniela Hantuchová

Nedeľa (12.00 h SELČ):

Dvojhry:

Maria Kirilenková – Dominika Cibulková

Anastasia Pavľučenkovová – Daniela Hantuchová

Štvorhra:

Jekaterina Makarovová, Jelena Vesninová – Magdaléna Rybáriková, Jana Čepelová

Kádre:

Rusko: Maria Kirilenková (13. vo svetovom rebríčku vo dvojhre, 10. vo štvorhre), Anastasia Pavľučenkovová (19. / 48.), Jekaterina Makarovová (24. / 6.), Jelena Vesninová (29. / 7.), kapitán: Šamiľ Tarpiščev

Slovensko: Dominika Cibulková (15. / 65.), Magdaléna Rybáriková (45. / 156.), Daniela Hantuchová (75. / 51.), Jana Čepelová (85. / 405.), kapitán: Matej Lipták, realizačný tím: Ľubomír Páleník (vedúci), Ladislav Simon (tréner), Roman Fano (lekár), Iveta Stanková (fyzioterapeutka), Zdenko Ďuriš (fyzioterapeut), Martin Piko (vypletač), Filip Havaj (sparing)

Prehľad výsledkov doterajších vzájomných zápasov (zatiaľ 2:0 pre Rusko):

24. – 25. júla 1999 / semifinále svetovej skupiny (Moskva, Olympijský štadión, antuka v hale)

Rusko – Slovensko 3:2

(Jelena Lichovcevová – Ľudmila Cervanová 7:5, 6:7 /5/, 6:3, Tatiana Panovová – Karina Habšudová 6:7 /5/, 1:6, Jelena Lichovcevová – Karina Habšudová 3:6, 6:4, 6:2, Tatiana Panovová – Ľudmila Cervanová 6:4, 6:4, Jelena Dementievová, Jelena Makarovová – Ľudmila Cervanová, Daniela Hantuchová 5:7, 6:7 /5/)

21. – 23. júla 2001 / 2. kolo – o postup na 8-členný finálový turnaj do španielskeho Madridu (Bratislava, NTC – areál Slovana, antuka vonku, dohrávalo sa v pondelok)

Slovensko – Rusko 2:3

(Henrieta Nagyová – Lina Krasnorucká 6:4, 6:3, Daniela Hantuchová – Jelena Dementievová 2:6, 6:7 /6/, Henrieta Nagyová – Jelena Dementievová 3:6, 6:7 /7/, Daniela Hantuchová – Jelena Lichovcevová 6:1, 6:3, Karina Habšudová, Henrieta Nagyová – Jelena Lichovcevová, Naďa Petrovová 3:6, 2:6)

Bilancie hráčok zo vzájomných zápasov vo dvojhre (bez juniorského obdobia kariér):

Kirilenková – Cibulková 2:1

Kirilenková – Rybáriková 0:0

Kirilenková – Hantuchová 2:5

Kirilenková – Čepelová 0:0

Pavľučenkovová – Cibulková 1:1

Pavľučenkovová – Rybáriková 1:2

Pavľučenkovová – Hantuchová 5:1

Pavľučenkovová – Čepelová 0:0

Makarovová – Cibulková 0:2

Makarovová – Rybáriková 0:1

Makarovová – Hantuchová 0:2

Makarovová – Čepelová 0:0

Vesninová – Cibulková 3:2

Vesninová – Rybáriková 1:0

Vesninová – Hantuchová 1:1

Vesninová – Čepelová 0:0

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anastasia PavľučenkovováDaniela HantuchováDominika CibulkováJana Čepelovájekaterina makarovováJelena DementievováJelena VesninováĽudmila CervanováMagdaléna RybárikováMaria KirilenkováMatej LiptákNaďa PetrovováVera Zvonarevová
Firmy a inštitúcie Slovenská tenisová reprezentácia