Boj o poistenca vrcholí, VšZP sa bráni ohováraniu

VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa
Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger.

BRATISLAVA 7. septembra (WebNoviny.sk) – Zmeniť zdravotnú poisťovňu možno len do konca septembra. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) stále zaznamenáva pokusy o nekalý nábor.

Ako na štvrtkovej tlačovej besede uviedol generálny riaditeľ poisťovne Miroslav Kočan, lekári i samotní poistenci ju upozorňujú, že sprostredkovatelia šíria o VšZP nepravdy.

VšZP protikampaň nechystá

Ide napríklad o zavádzajúce informácie o počte zazmluvnených poskytovateľov, výdavkoch na liečbu či neochotou preplácať zdravotnú starostlivosť.

Kočan nekonkretizoval, v ktorých regiónoch či v prospech ktorej konkurenčnej poisťovne sa sprostredkovatelia snažia zobrať VšZP poistencov. „Ak to prekročí určitú hranicu, dávame podnet na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou,“ povedal Kočan.

Protikampaň VšZP nechystá, na vyvrátenie jednotlivých tvrdení sprostredkovateľov Kočan využili tlačovú konferenciu. „Do kampane sme investovali najmenej v histórii,“ dodal Kočan.

Zmeniť poisťovňu sa dá raz ročne

Poistenec môže zmeniť poisťovňu raz ročne, pričom prihlášku musí odovzdať najneskôr do konca septembra.

Prihlášku skontroluje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a keď ju odsúhlasí, poistenec sa stane klientom novej poisťovne od 1. januára. Pre tento rok zmenilo poisťovňu 118 887 poistencov, čo predstavuje 2,3 % z celkového počtu poistencov v SR.

VšZP oproti vlaňajšku mala o 8 663 poistencov menej, čo však pri veľkosti jej poistného kmeňa predstavuje stratu len 0,27 %. Celkovo je s 63,08 % podielu na trhu najväčšou slovenskou zdravotnou poisťovňou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav Kočan
Firmy a inštitúcie VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa