Boj o spravodlivosť pokračuje, nie je to koniec príbehu, reagujú politici na rozsudok v prípade vraždy Kuciaka

Kočner, Sulík, Remišová, Bihariová, Hipš
Marián Kočner, Veronika Remišová (vpravo hore), Richard Sulík, Juraj Hipš a Irena Bihariová. Foto: SITA,Koláž WBN

Viaceré politické strany sú sklamané z rozhodnutia Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka.

Predstavitelia vládnej strany Za ľudí vo svojich reakciách poukázali, že verdikt súdu nie je definitívny. Podľa vznikajúcej strany Hlas-sociálna demokracia má prokuratúra prostriedky obhájiť svoj právny názor.

Predsedníčka mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko Irena Bihariová uviedla, že po vražde Jána a Martiny Slovensko nebude rovnaké a citlivosť na nespravodlivosť, ktorá sa deje, sa prudko zvýšila.

ŠTS vo štvrtok obžalovaného Mariana Kočnera ako aj Alenu Zsuzsovú oslobodil. Za vinného naopak uznal Tomáša Szaba, ktorý je tiež vinný z vraždy podnikateľa Petra Molnára z roku 2016. Za tieto skutky mu súd uložil trest 25 rokov väzenia.

Boj o spravodlivosť pokračuje

Juraj Šeliga (Za ľudí) vo svojom profile na sociálnej sieti uviedol, že rozhodnute ŠTS v Pezinku vo veci vraždy Jána a Martiny ním otriaslo, no nespochybňuje senát ani súd a rešpektuje rozhodnutie prvostupňového súdu.

Podľa predsedníčky strany Za ľudí Veroniky Remišovej rozsudok v kauze vraždy znamená aj to, že boj o spravodlivosť na Slovensku pokračuje.

„Rozhodnutím súdu v kauze Mariána Kočnera a jeho spoločníkov v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa na Slovensku otvára ďalšia etapa boja za spravodlivosť. Rozsudok súdu nie je definitívny,“ napísala. Doplnila, že rozsudok zvyšuje pochybnosti o silnej spravodlivosti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Prokuratúra je zrelá na reformu

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) „stojí“ pri rodinách Kuciaka a Kušnírovej. Ako v tlačovej správe uviedol hovorca SaS Ondrej Šprlák, podľa liberálov je absolútne nevyhnutné vyvinúť maximálne úsilie a odsúdiť objednávateľov tejto vraždy. Strana verí, že spravodlivosti bude učinené zadosť a objednávatelia tejto „nechutnej vraždy“ budú odsúdení. „Slovenská prokuratúra je zrelá na veľkú reformu. Rodičia Jána a Martiny, myslím na vás,“ napísal vo svojom profile predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Hlas aj KDH rešpektujú rozhodnutie súdov

Vznikajúca strana Hlas-sociálna demokracia uviedla na sociálnej sieti, že jediným spôsobom, ako je možné v demokratických krajinách dosahovať spravodlivosť, je rešpektovať rozhodnutia súdov ako nezávislej zložky štátnej moci. Dodáva, že ak je prokuratúra presvedčená, že podala dostatočné dôkazy o dvojici oslobodených obžalovaných, má možnosť svoj právny názor obhájiť.4

Líder mimoparlamentného Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Milan Majerský rozhodnutie súdu rešpektuje. „Ján Kuciak a Martina Kušnírová boli zavraždení, no aj po dnešnom verdikte súdu objednávatelia vraždy unikajú spravodlivosti. Rozhodnutie súdu rešpektujeme,“ priblížil Majerský v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA zaslal hovorca hnutia Stano Župa. V KDH podľa Majerského slov stále veria v spravodlivosť a že budú všetci páchatelia z tejto kauzy potrestaní.

Oslobodenie Kočnera nie je koniec príbehu

Podľa podpredsedu parlamentu Gábora Grendela (OĽaNO) nie je oslobodenie Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej koniec príbehu.

„Ak obžaloba presvedčila predsedníčku senátu, ktorú však zvyšní dvaja sudcovia prehlasovali, stále vidím nádej, že odvolací súd postihne aj objednávateľov. Tí nesú najväčšiu vinu na smrti Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej,“ napísal vo svojom profile na sociálnej sieti Grendel.

Nejasný motív a nepotrestaní objednávatelia

Bihariová na sociálnej sieti napísala, že aj keď Slovensko pozná páchateľov, motív vraždy zostal nejasný a objednávatelia nepotrestaní. „Verili sme, že udalosť, ktorá v plnej nahote odhalila systém ‚našich ľudí, spletenca oligarchických záujmov a verejnej správy a beztrestnosti mocných, bude dnes objasnená a spravodlivo potrestaná. Nestalo sa tak,“ napísala.

V tlačovej správe predseda mimoparlamentnej strany Spolu Juraj Hipš uviedol, že rozsudok súdu sa ťažko akceptuje. Je podľa neho „obrovskou ranou“ pre dôveru v právny štát, nakoľko objednávatelia nie sú potrestaní. „Verejnosť teraz potrebuje podrobné a dôveryhodné vysvetlenie, prečo súdu nestačili predložené dôkazy a vyvrátiť akékoľvek pochybnosti o procesných zlyhaniach,“ povedal. Expert strany na právo a spravodlivosť Pavel Nechala podotkol, že tento súdny spor ešte nie je na konci.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena Zs.Gábor GrendelIgor ŠulíkIrena BihariováJuraj HipšJuraj ŠeligaMarián KočnerOndrej ŠprlákPavel NechalaPeter MolnárTomáš Sz.Veronika Remišová
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaKDH Kresťanskodemokratické hnutieNS Najvyšší súd SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiPS Progresívne SlovenskoSaS Sloboda a SolidaritaŠpecializovaný trestný súd SRSPOLU – občianska demokraciaZa ľudí - Kiskova politická strana