Boj s hoaxami a dezinformáciami je nedostatočný, polícia požaduje väčšie postihovanie tvorcov

Hoax, falošné správy, dezinformácie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Boj s hoaxami a dezinformáciami je neustále nedostatočný. Pre agentúru SITA to skonštatovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová. Zdôraznila, že chýba jednotná aplikačná prax posudzovania hoaxov a dezinformácií zo strany orgánov činných v trestnom konaní a súdov.

To má za výsledok časté odstupovanie podozrení zo šírenia poplašnej správy a podnecovania na priestupkové konanie.

Líder v boji proti hoaxom

Polícia bojuje s hoaxami prostredníctvom oficiálnej stránky Hoaxy a podvody – Polícia SR na sociálnej sieti. Tá ma viac ako 115-tisíc sledovateľov.

Je lídrom v boji proti hoaxom a dezinformáciám v porovnaní s inými stránkami vládnych rezortov, ktoré proti hoaxom taktiež bojujú, avšak v menšej miere. Táto stránka takmer na dennej báze informuje širokú verejnosť o aktuálnych hoaxoch a hybridných hrozbách a požíva všeobecný rešpekt a prestíž od tunajších aj zahraničných partnerov,“ uviedla Bárdyová.

Denne monitorujú sociálne siete

Polícia denne monitoruje sociálne siete a následne analyzujú a vyvracajú dezinformácie a hoaxy. V súčasnosti je väčšina dezinformácií zameraná na pandémiu koronavírusu a očkovanie. Polícia má však aj snahu o väčšie postihovanie tvorcov hoaxov, preto je nutná kooperácia s inými inštitúciami, najmä Ministerstvom spravodlivosti SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Denisa Bárdyová
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR