Boje na východe Ukrajiny nabrali na intenzite, hlási OBSE

Vojnou zmietaná Ukrajina
Medzi separatistami na Ukrajine bojuje aj niekoľko Slovákov. Minister vnútra Robert Kaliňák potvrdil, že v súčasnej dobe prebieha ich identifikácia. Foto: SITA/AP

UKRAJINA 19. augusta (WebNoviny.sk) – Boje na východe Ukrajiny minulý týždeň nabrali na intenzite. Informovala o tom dnes agentúra DPA odvolávajúca sa na Organizáciu pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorá konflikt na Ukrajine monitoruje.

Počet prípadov výbuchov a porušení prímeria v Luhanskej oblasti sa oproti prvému augustovému týždňu, keď ich OBSE zaznamenala 420, takmer zdvojnásobil na 780. Zvýšený počet výbuchov zaznamenala aj v Doneckej oblasti. Len počas nedele ich zaregistrovala 500.

Napätie na Ukrajine eskalovalo minulý týždeň pre udalosť na Ruskom anektovanom polostrove Krym. Rusko vtedy obvinilo Ukrajinu z vyslania špeciálnych jednotiek na Krym, kde sa podľa Moskvy pokúsili zaútočiť na tamojšiu infraštruktúru. Ukrajinský prezident Petro Porošenko označil ruské obvinenia za absurdné a na napätú situáciu zareagoval uvedením svojich jednotiek na východe krajiny a na hranici s Krymom do bojovej pohotovosti.

Porošenko vo štvrtok vyhlásil, že v prípade zhoršenia situácie v Donbase a na Kryme bude nútený vyhlásiť stanné právo a novú mobilizáciu. Povedal to počas návštevy Ľvovskej oblasti. Podľa Porošenka existuje vysoká pravdepodobnosť, že situácia v Donbase bude eskalovať. „Vôbec nevylučujeme totálnu ruskú inváziu vo všetkých smeroch. Sme pripravení. Naše ozbrojené sily sú pripravené odraziť nepriateľa na východe aj pozdĺž administratívnej hranice s Krymom,“ dodal Porošenko.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Petro Porošenko
Firmy a inštitúcie OBSE Organizáca pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe