Boje o Náhorný Karabach pokračovali, Azerbajdžan ostreľoval hlavné mesto provincie

Nahorny karabach
Arménsko a Azerbajdžan bojujú o Náhorný Karabach. Foto: SITA/AP

V boji o región Náhorný Karabach v nedeľu azerbajdžanské sily ostreľovali hlavné mesto provincie Stepanakert. Informoval o tom prezident medzinárodne neuznávanej enklávy Araik Arutjunjan. Terčom útoku mali byť aj civilné objekty, podrobnosti v správe zverejnenej na twitteri neuviedol.

Pohrozil ale vystupňovaním útokov na vojenské objekty vo väčších azerbajdžanských mestách. Podľa Azerbajdžanu na druhej strane delostreleckej paľbe čelili viaceré mestá a dediny na jeho území. Útoky si mali vyžiadať aj obete na životoch, bližšie informácie neboli známe.

Boje o región Náhorný Karabach sa vystupňovali v sobotu. Najnovšia séria konfliktov medzi Arménskom a Azerbajdžanom o Náhorný Karabach sa začala minulý víkend, pričom každá strana pripisuje zodpovednosť za ne tej druhej. Boje si vyžiadali už takmer 200 mŕtvych, z toho viac ako 30 civilistov.

Náhorný Karabach obývajú etnickí Arméni a Azerbajdžan stratil kontrolu nad oblasťou vo vojne začiatkom 90. rokov. Táto enkláva však zostáva medzinárodne uznávaná ako súčasť Azerbajdžanu. Obe strany majú vysokú vojenskú prítomnosť pri demilitarizovanej zóne, ktorá región oddeľuje od zvyšku Azerbajdžanu. Desaťročia trvajúci konflikt si vyžiadal už približne 30-tisíc obetí. Azerbajdžan v tejto oblasti výrazne podporuje Turecko, keďže s Arménskom má historicky zlé vzťahy. Arménsko má zas v konflikte podporu Ruska.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom