Boje v Náhornom Karabachu pokračujú, azerbajdžanské sily sa zmocnili kľúčového mesta

APTOPIX Armenia Azerbaijan
Boje o Náhorný Karabach si vyžiadali stovky mŕtvych a zranených. Foto: SITA/AP

Azerbajdžanské sily prevzali kontrolu nad kľúčovým mestom Šuši v Náhornom Karabachu, kde už viac ako mesiac trvajú boje s Arménskom. V televíznom prejave to oznámil azerbajdžanský prezident Ilham Alijev. „Šuša (azerbajdžanský názov mesta, pozn. red) je naša – Karabach je náš,“ vyhlásil.

Hovorca arménskeho ministerstva obrany Artsrun Ovannisian na sociálnej sieti Facebook však po Alijevovom vyhlásení napísal, že „boje v Šuši pokračujú, počkajte a verte v našich vojakov“, uvádza agentúra AP.

Šuši má značnú vojenskú hodnotu, keďže je vyššie položené, nachádza sa zhruba 10 kilometrov južne od regionálneho hlavného mesta Stepanakert a leží pozdĺž hlavnej cesty spájajúcej Náhorný Karabach s Arménskom.

Náhorný Karabach sa nachádza na území Azerbajdžanu, ale je od ukončenia vojny z roku 1994 pod kontrolou síl etnických Arménov, ktorých podporuje Arménsko. Najnovšie boje sa začali 27. septembra a vyžiadali si stovky, možno tisíce, mŕtvych. Alijev sa zaviazal, že budú pokračovať v bojoch, až kým sa Arménsko nestiahne z územia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom