Bojkotujte predražený TechMatch, vyzývajú ľudia na Facebooku

TechMatch
Foto: facebook.com

BRATISLAVA 9. októbra (WebNoviny.sk) – Pripravovaná konferencia TechMatch Slovakia 2015, ktorá má podľa Slovak Business Agency (SBA) podporiť start-up scénu a inovácie, nie je predražená. Ako ďalej uviedol na piatkovom brífingu generálny riaditeľ SBA Branislav Šafárik, rámcová zmluva, ktorú SBA pre konferenciu pripravila, obsahuje maximálne výšky možného plnenia položiek zmluvy.

Internetová diskusia je podľa Šafárika zavádzajúca

Celková dohodnutá čiastka rámcovej zmluvy na konferenciu TechMatch dosahuje viac ako 1,4 milióna eur. Šafárik však konštatuje, že výška jednotlivých zmluvných položiek je maximálna, pričom výsledný rozpočet konferencie bude nižší. Generálny riaditeľ SBA predpokladá zníženie nákladov konferencie o 200 až 300 tisíc eur.

Presná kalkulácia rozpočtu konferencie ešte nie je stanovená, no podľa slov riaditeľa bude zverejnená v dohľadnom čase. Na podporu start-upov bol v tomto roku Ministerstvom hospodárstva SR vyčlenený celoročný rozpočet na poskytovanie dotácií vo výške 1,5 milióna eur.

Proti konferencii sa búria aj ľudia na sociálnej sieti Facebook, ktorí ju vyzývajú bojkotovať.. Internetová diskusia, ktorá kritizuje výšku nákladov, je podľa Šafárika zbytočná a zavádzajúca. „Vo verejnom obstarávaní sme požadovali nacenenie všetkých možných nákladov, ktoré môžu pri organizácii takéhoto veľkého podujatia vzniknúť s tým, že skutočné náklady budeme čerpať podľa skutočnej potreby. To v praxi vôbec neznamená, že všetky nacenené náklady aj využijeme. Ale museli sme mať tento prehľad,“ uviedla vo svojom stanovisku SBA. Vo verejnom obstarávaní sa do súťaže prihlásil len jeden uchádzač, architektonická firma Adom. M Studio, s. r. o., ktorá zákazku aj získala.

Konferencia sa začne v pondelok 12. októbra

Pripravovanú konferenciu kritizujú aj opozičné strany. Predseda strany SKOK Juraj Miškov požaduje odvolanie riaditeľa SBA. „Dávame podnet na Úrad pre verejné obstarávanie a zároveň vyzývame ministra hospodárstva, aby odvolal riaditeľa Slovak Business Agency a v prípade, že tak neurobí, zvážime ďalšie kroky v tejto súvislosti,“ povedal v piatok Miškov. Strana SDKÚ považuje konferenciu na podporu start-upov za vyhodené peniaze a prínos tejto konferencie pre podporu začínajúcich inovátorov na Slovensku považuje za minimálny.

Podľa SDKÚ-DS sú nepochopiteľné niektoré výdavky v rámcovej zmluve. „Z mnohých stoja za pozornosť napríklad honorár pre blogera vo výške 5400 eur, náklady na D.J.-ov vo výške 6000 eur alebo zabezpečenie wi-fi za 12 000 eur,“ uviedla SDKÚ.

Konferencia TechMatch, ktorá sa začne v pondelok 12. októbra v Bratislave a bude trvať do piatku, je podľa riaditeľa SBA unikátnym a prvým podujatím, ktoré prinesie do Bratislavy špičku svetovej start-up scény a inovácií, investorov a mentorov zo Silicon Valley. Podľa pripravenej zmluvy je vybraných 60 firiem, ktoré na konferencii vystúpia.

SBA je štátna agentúra na podporu malých a stredných podnikov. Vznikla v roku 1993 spoločnou iniciatívou EÚ a vlády SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj Miškov
Firmy a inštitúcie Facebook