Bojnická zoologická záhrada zachraňuje kriticky ohrozené motýle v Ponitrí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jasoň červenooký
Jasoň červenooký. Foto: ilustračné, Thinkstock.

BRATISLAVA 28. júla (WebNoviny.sk) – Záchrana kriticky ohrozených motýľov – jasoňov červenookých je cieľom spoločného projektu, na ktorom spolupracuje Národná zoologická záhrada v Bojniciach s Chránenou krajinnou oblasťou (CHKO) Ponitrie.

Značenie krídel plní dve funkcie

Odborníci z oboch inštitúcií každé leto monitorujú a značia jasone. „Značenie krídel plní dve funkcie – evidenciu jedincov s odhadom ich početnosti na základe opakovaných odchytov a zároveň aj ochranu pred zberateľmi znehodnotením exempláru,“ vysvetlil hlavný zoológ bojnickej zoologickej záhrady Branislav Tám.

Dodal, že číselné značenie fixkou nijako nepoškodzuje a neobmedzuje motýle v normálnom živote. Tám informoval, že populáciu jasoňa červenookého v CHKO Ponitrie tento týždeň posilnili o ďalšie jedince odchované v bojnickej zoologickej záhrade. „Naše samičky boli ‚v kurze‘ a boli okamžite párené voľne žijúcimi samcami,“ konštatoval.

Lokality výskytu sú trvalo zabezpečené fotopascami. „Národná zoologická záhrada sa úspešne venuje záchrane tohto kriticky ohrozeného motýľa už niekoľko rokov. O živote týchto nádherných stvorení sa môžu naši návštevníci dozvedieť v už otvorenej expozícii motýľov,“ uzavrel Tám.

Najväčší denný motýľ Európy

Jasoň červenooký patrí k najväčším denným motýľom Európy. Podľa medzinárodnej klasifikácie je zaradený do kategórie zraniteľný, pričom na Slovensku je tento druh kriticky ohrozený.

Na Slovensku bol ešte v minulom storočí rozšírený na skalách a sutinách takmer vo všetkých pohoriach. Po druhej svetovej vojne nastal jeho úbytok až zánik, najmä pre zarastanie vhodných biotopov náletovými drevinami, vysokými trávami a bylinami po zmene ich obhospodarovania a obmedzení pastvy.

V súčasnosti je v celej strednej Európe kriticky ohrozený. V Českej republike vyhynul v 40. rokoch 20. storočia, ale v posledných desaťročiach bol úspešne obnovený na jedinej lokalite na Morave, a to slovenskými jedincami zo Strážovských vrchov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ZOO Bojnice