Boko Haram odprisahala vernosť vodcovi Islamského štátu

Boko Haram
Militanti útočili aj na dediny v štáte Adamawa asi 200 kilometrov južne od Maiduguri. Foto: SITA/AP

LONDÝN 8. marca (WEBNOVINY) – Radikáli z organizácie Boko Haram bojujúci za vlastný štát na území Nigérie v sobotu zverejnenom zvukovom zázname verejne prisľúbili poslušnosť lídrovi obávanej organizácie Islamský štát, ktorý od minulého roka kontroluje rozsiahle časti Iraku a Sýrie, kde vyhlásili vlastný štát.

Lídra IŠ Abú Bakra al-Bagdádího v zázname oslovujú ako „kalifu“ a po anglicky mu sľubujú „poslušnosť v ťažkých časoch aj v prosperite, v zlom a dobrom“. Boko Haram v tejto súvislosti vyzvala všetkých moslimov na svete na rovnaký krok. Ten už urobili extrémistické skupiny pôsobiace na Blízkom východe, Afganistane či Pakistane.

Povstanie islamistov z Boko Haram na severovýchode Nigérie trvá už šiesty rok a vyžiadalo si tisíce obetí na životoch. Radikáli pravidelne útočia na civilistov. Minulý rok okrem iného uniesli 200 školáčok, čím si získali medzinárodnú pozornosť. Nigérijská vláda v súvislosti s bezpečnostnou hrozbou odložila o šesť týždňov prezidentské voľby naplánované pôvodne na polovicu februára.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát