Bol som proti použitiu zbraní na Majdane, bráni sa Janukovyč

Janukovyc ukrajina
Foto: SITA/AP

KYJEV 28. novembra (WebNoviny.sk) – Ukrajinský exprezident Viktor Janukovyč v pondelok počas svedeckej výpovede pred ukrajinským súdom vyhlásil, že nevydával rozkazy na použitie zbraní pri rozháňaní mítingov na Námestí nezávislosti v centre Kyjeva.

„Od začiatku do konca som bol proti použitiu zbraní a proti krviprelievaniu. Je to môj principiálny postoj. Preto som taký rozkaz nemohol vydať,“ vyhlásil Janukovyč podľa agentúry Ukrinform. Za eskaláciu situácie počas mítingov na tzv. Majdane sú podľa neho zodpovední radikáli. Dodal, že ľudia na Majdane nimi boli zmanipulovaní. „Som presvedčený, že práve oni (radikáli) vyprovokovali krviprelievanie,“ vyhlásil.

Bývalý úradník obvinenie odmieta

Janukovyč počas výsluchu pripustil, že na rozohnaní zhromaždenia z 30. novembra 2013 mohol mať podiel bývalý šéf jeho kancelárie Serhij Ľovočkin. Zdôraznil však, že o tom nemá dôkazy. Vyzval súčasne na dôsledné prešetrenie udalostí z 30. novembra 2013, keď podľa neho príslušníci zásahových jednotiek Berkut prekročili svoje právomoci.

Obvinenie voči Ľovočkinovi vzniesol pred tým ukrajinský minister vnútra Arsen Avakov, ktorý bývalého úradníka označil za „iniciátora“ rozohnania tzv. euromajdanu. Ľovočkin toto obvinenie odmietol a označil ho za urážku a lož. Odmietol aj Janukovyčove tvrdenia o svojej zodpovednosti za rozohnanie demonštrantov. Janukovyč v pondelok pripomenul, že Ľovočkinova vina sa nezistila ani vyšetrovaním. Podľa neho tento prípad musí objasniť

Exprezident vypovedal z Ruska

Janukovyč v pondelok pred súdom vyhlásil, že nevie, kto vydal polícii zbrane pri zásahoch na Majdane na prelome rokov 2013-2014. Ukrajinský exprezident v pondelok vypovedal ako svedok v súdnom procese s bývalými príslušníkmi zásahových jednotiek Berkut, ktorých súčasné ukrajinské úrady podozrievajú zo streľby do demonštrantov na kyjevskom Námestí nezávislosti v roku 2014.

Výsluch viedli sudcovia z budovy súdu v Kyjeve, Janukovyč vypovedal prostredníctvom videokonferencie zo súdu v ruskom Rostove nad Donom. Predtým už súd v kauze o nepokojoch na Majdane vypočul súčasného prezidenta Petra Porošenka, expremiéra Arsenija Jaceňuka, ministra vnútra Avakova, tajomníka Rady bezpečnosti a obrany Oleksandra Turčynova i primátora Kyjeva Vitalija Klička.

Janukovyč uviedol, že s týmito predstaviteľmi vtedajšej opozície rokoval o vytvorení vlády technokratov, ktorá mala v roku 2014 vyviesť Ukrajinu z politickej krízy. „Ja som nebol proti (tomu),“ dodal Janukovyč, podľa ktorého bol kandidátom na funkciu predsedu takejto vlády Jaceňuk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Viktor Janukovyč