Bolsonaro mal opäť pozitívny test na Covid-19, vláda informovala o jeho zdravotnom stave

Jair Bolsonaro
Brazílsky prezident Jair Bolsonaro. Foto: SITA/AP, Eraldo Peres

Brazílsky prezident mal znova pozitívny test na koronavírus. Oznámila to brazílska vláda s tým, že Jair Bolsonaro je aj napriek tomu v dobrom zdravotnom stave.

Viac o téme: Koronavírus

Bolsonaro oznámil, že má ochorenie COVID-19, 7. júla. Následne ho testovali 15. júla a v utorok, pričom oba testy boli pozitívne.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza, že priemerný čas od prepuknutia ochorenia do klinického zotavenia v miernych prípadoch je približne dva týždne.

Nakazení sú aj ďalší členovia vlády

Brazílska vláda uviedla, že Bolsonaro bude fungovať prostredníctvom videokonferencií namiesto osobných stretnutí. V dôsledku nákazy zrušil cestu do severovýchodnej Brazílie.

COVID-19 diagnostikovali prinajmenšom štyrom ďalším členom vlády.

Prezident zľahčoval riziká vírusu

Brazília je druhým najhoršie postihnutým štátom na svete, no Bolsonaro opakovane zľahčoval riziká, ktoré vírus predstavuje. Ochorenie COVID-19 nazval „chrípočkou“, vyjadril sa, že ho vážne nepostihne, a niekedy sa objavoval na verejnosti bez ochranného rúška.

Prezident sa lieči antimalarikom hydroxychlorochín, hoci nie je dokázané, že je voči vírusu účinný. Pre niektorých ľudí môže byť nebezpečný.

Druhý najvyšší počet nakazených

Brazílska vláda informovala, že v krajine potvrdili viac ako dva milióny prípadov nákazy koronavírusom a viac ako 81-tisíc súvisiacich úmrtí.

V oboch prípadoch je to podľa štatistík Johns Hopkins University druhý najvyšší počet na svete, smutné prvenstvo majú Spojené štáty americké.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jair Bolsonaro
Firmy a inštitúcie WHO Svetová zdravotnícka organizácia