Boľšunov vybojoval v behu na lyžiach zlato, Koristek dosiahol v pretekoch solídny čas

Alexander Boľšunov
  • aktualizované 19. februára, 14:05

Reprezentant Ruského olympijského výboru (ROV) Alexander Boľšunov sa stal olympijským šampiónom v behu na lyžiach na modifikovanej „päťdesiatke“ voľným spôsobom, ktorú sa organizátori pre silný vietor a mráz rozhodli skrátiť na 28,4 kilometra.

Viac o téme: Zimná olympiáda 2022 v Pekingu

Najväčší favoriti na medailové umiestnenie sa od úvodu držali pohromade, no postupne dokázala držať tempo iba skupinka okolo 25-ročného Rusa, ktorý na ZOH v Pekingu získal už piaty cenný kov, tretí zlatý. Striebro si v sobotňajších pretekoch vybojoval ďalší Rus Ivan Jakimuškin s mankom 5,5 sekundy. Tretí bol so stratou siedmich sekúnd Nór Simen Hegstad Krüger.

„Ráno bolo horšie počasie. Vietor bol silnejší a bolo chladnejšie. Keď sme však začali preteky, počasie sa trochu umúdrilo a myslím si, že dnes sme mohli pokojne ísť aj 50 kilometrov,“ poznamenal Boľšunov a dodal: „Za seba môžem povedať, že keď sú náročnejšie podmienky, je to v môj prospech.“

Slovenský reprezentant Ján Koristek dosiahol v pretekoch pomerne solídny čas. V ťažkých podmienkach ho klasifikovali na 40. pozícii so stratou 5:53 min. na Boľšunova. Dvadsaťpäťročný Zvolenčan si tak vylepšil umiestnenie zo skiatlonu, v ktorom obsadil 45. priečku.