Bombový útok na autobus v strednom Turecku zabil 13 vojakov

Výbuch v strednom Turecku
Foto: SITA/AP

ISTANBUL 17. decembra (WebNoviny.sk) – Trinásť vojakov zahynulo a 48 ďalších utrpelo zranenia pri sobotňajšom bombovom útoku na autobus stojaci na zastávke pred univerzitou v meste Kayseri v strednom Turecku. Prostredníctvom oficiálneho vyhlásenia to oznámila turecká armáda.

Autobus viezol vojakov aj civilistov

Na mieste zrejme explodovalo auto naložené trhavinami. Odvysielané zábery z okolia incidentu zachytili prichádzajúce záchranárske vozidlá a značne poškodený autobus.

Explózia pri vjazde do univerzity Erciyes v meste Kayseri nastala o 8.45 h miestneho času (6.45 SEČ), pričom zasiahla autobus prevážajúci miestnych vojakov na dovolenke a iných pasažierov.

Vojaci v autobuse boli v tom čase mimo služby. Niektoré médiá uvádzajú, že si v rámci výletu boli pozrieť miestne trhovisko. Mesto Kayseri leží v regióne stredná Anatólia v strednom Turecku zhruba 300 kilometrov južne od metropoly Ankara.

Erdogan obvinil z bombového útoku PKK

Prezident krajiny Recep Tayyip Erdogan obvinil z útoku Stranu kurdských pracujúcich (PKK). Hlava štátu vo vyhlásení uviedla, že atentát, ktorý si vyžiadal aj ďalších 55 zranených vojakov a civilistov, je dielom „separatistickej teroristickej organizácie“ PKK, pričom tento násilný incident prirovnal k vývoju situácie v Iraku a Sýrii. Podľa neho je Turecko pod „spoločným útokom“ teroristických organizácií.

Hoci sa bezprostredne k útoku nikto neprihlásil, turecký vicepremiér Veysi Kaynak ho prirovnal k dvojici koordinovaných výbuchov, ktoré sa odohrali minulý týždeň pred futbalovým štadiónom v Istanbule. K týmto incidentom, pri ktorých zahynulo 36 policajtov a osem civilistov, sa neskôr prihlásila frakcia PKK.

Turecko, členská krajina NATO a súčasť koalície bojujúcej pod velením USA proti tvz. Islamskému štátu, je podráždené skutočnosťou, že Washington v tomto ťažení podporuje sýrskych Kurdov. Ankara totiž považuje kurdské polovojenské jednotky v Sýrii za predĺženú ruku PKK a obáva sa, že by mohli vyburcovať povstanie tureckých Kurdov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Recep Tayyip ErdoganTayyip Erdogan