Bombový útok v Kašmíre patril k jedným z najkrvavejších, pri incidente zomreli desiatky vojakov

India, Kašmír
Explózia bomby v aute zasiahla v Indiou kontrolovanej časti Kašmíru konvoj polovojenských jednotiek, pričom zomrelo najmenej 41 vojakov. 14. február 2019 Reprofoto: www.youtube.com

ŠRÍNAGAR 15. februára (WebNoviny.sk) – Explózia bomby v aute zasiahla v Indiou kontrolovanej časti Kašmíru konvoj polovojenských jednotiek, pričom zomrelo najmenej 41 vojakov. V piatok o tom informoval hovorca Centrálnych policajných rezervných síl.

K incidentu sa prihlásila militantná skupina

Počet zranených nespomenul, pričom v predchádzajúcej správe úrady uvádzali 20 zranených. Je to jeden z najkrvavejších bombových útokov v regióne.

Militanti vo štvrtok vrazili autom plným výbušnín do autobusu, v ktorom sa viezlo najmenej 35 vojakov. Výbuch poškodil aj ďalších päť vozidiel. Zranených transportovali do nemocníc. Mnohí z nich boli v kritickom stave.

Tamojšie úrady obviňujú z útoku povstalcov bojujúcich proti indickej vláde. Podľa miestnych médií sa k incidentu prihlásila militantná skupina Džaíš-i-Muhammad.

Bojujú za nezávislosť Kašmíru

Útok už odsúdili indický premiér Narendra Modi aj Biely dom, ktorý vyzval Pakistan, aby prestal poskytovať útočisko teroristom. Pakistanské ministerstvo zahraničných vecí však odmietlo napojenie na útok či militantov, ktorí ho vykonali.

Kašmír je rozdelený medzi Indiu a Pakistan, pričom oba štáty si robia nároky na celý himalájsky región. Od konca 80. rokov minulého storočia v oblasti bojujú povstalci za nezávislosť Kašmíru alebo za spojenie sa s Pakistanom.

Mnoho tamojších obyvateľov pritom podporuje povstalcov. India obviňuje Pakistan z ozbrojovania a trénovania povstalcov, čo však Islamabad popiera.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom