Bono z U2 dostal Rad umenia a literatúry

Bono
Bono Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 17. júla (WEBNOVINY) – Frontmanovi írskej kapely U2 Bonovi udelili v utorok v Paríži prestížne ocenenie Rad umenia a literatúry za jeho prínos hudbe.

Medailu mu odovzdala francúzska ministerka kultúry Aurélie Filippetti. „Táto cena je pre mňa obrovskou poctou, patrí však celej skupine U2. Ja mám z nás najväčšie ústa a najsilnejší hlas, ale hudba, ktorú tvoríme, pochádza od nás všetkých,“ uviedol 53-ročný Bono, vlastným menom Paul David Hewson.

Rad umenia a literatúry v minulosti dostali napríklad aj Michael Caine, Audrey Hepburn, Sean Connery, David Bowie, Roger Moore, Bob Dylan, Patti Smith, Ray Bradbury, Clint Eastwood, či Bruce Willis.

U2 vznikli v roku 1976 a patria k najúspešnejším kapelám na svete. Na konte majú dvanásť štúdioviek a hity ako Sunday Bloody Sunday, Pride (In The Name Of Love), Angel Of Harlem, One, With Or Without You, Where The Streets Have No Name, Hold Me, Thrill Me, Kiss Me, Kill Me, Beautiful Day alebo Vertigo. Podľa odhadov predali viac ako 150 miliónov kópií albumov.

V júli 2011 ukončili svetové turné U2 360°, ktoré sa do hudobných dejín zapísalo ako najnavštevovanejšie a najziskovejšie v histórii.

Kapela absolvovala od 30. júna 2009 do 30. júla 2011 dovedna 107 koncertov, ktoré jej vyniesli vyše 720 miliónov amerických dolárov. Na jej vystúpenia prišlo viac ako sedem miliónov ľudí. V súčasnosti skupina pripravuje trinásty štúdiový album. Ten dostal predbežný názov 10 Reasons To Exist.

Informácie pochádzajú z agentúry Reuters a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Audrey HepburnBob DylanBono VoxBruce WillisClint EastwoodDavid BowieMichael CainePatti SmithRoger MooreSean Connery