Aktualizované: Johnson opäť žiada Európsku úniu o otvorenie rokovaní o brexite, chce zrušiť írsku poistku

Boris Johnson
Šéf britskej diplomacie Boris Johnson Foto: SITA/AP
  • aktualizované 20. augusta 15:16

Britský premiér Boris Johnson opäť požiadal Európsku úniu o otvorenie rokovaní o brexite a zrušenie „protidemokratických“ opatrení týkajúcich sa írskej hranice, ktoré by podľa neho ohrozili mierový proces v Severnom Írsku.

Žiada zrušenie takzvanej írskej poistky

Johnson, ktorý sa podobne vyjadril už aj v minulosti, v pondelok formálne zaslal svoje požiadavky v liste predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi.

Johnson žiada zrušenie takzvanej írskej poistky, ktorá by zabránila návratu tvrdých hraníc a hraničných kontrol medzi Írskom a Severným Írskom.

Írsky premiér Leo Varadkar v pondelok o týchto záležitostiach s Johnsonom viedol hodinový telefonický rozhovor. Po ňom oznámil, že brexitová dohoda sa otvárať nebude.

Podporuje obnovenie hranice

Pokiaľ britský premiér Boris Johnson nenavrhne „realistické alternatívy“ takzvanej írskej poistky, ktoré by zabránili vzniku tvrdej hranice medzi Severným Írskom a Írskom, podporuje „obnovenie hranice„, uviedol v utorok predseda Európskej rady Donald Tusk.

Tí, ktorí sú proti poistke a nepredkladajú realistické alternatívy, v skutočnosti podporujú obnovenie hranice. Aj napriek tomu, že to nepriznajú,“ uviedol Tusk na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Kľúčová časť dohody o odchode Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ) sa snaží o to, aby medzi členom EÚ Írskom a Severným Írskom, ktoré je súčasťou Spojeného kráľovstva, nevznikla fyzická hranica. Obe strany sa dohodli na tom, že k tvrdej hranici nedôjde, s čím súhlasila aj bývalá britská premiérka Theresa Mayová. Súčasný premiér Johnson je však vehementne proti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris JohnsonDonald TuskLeo Varadkar