Boris Kollár: Nie som šoférovateľný a nechcem byť ministrom

Foto: SITA/Braňo Bibel
Boris Kollár foto: SITA/Braňo Bibel

Boris Kollár je pre bulvár v prvom rade multiotecko. Politickí analytici ho zatiaľ považujú za jazýček na váhach, ktorý možno rozhodne o podobe budúcej vlády. On sám najradšej prezentuje príbeh chudobného chlapca z bratislavského podhradia konca 70-tych rokov, ktorý mal jednoducho šťastie v podnikaní, a preto mohol pomáhať bezbranným. 

“O izbu som sa delil so starou mamou. Keď nebol džem, chlieb som si natieral horčicou. Na gymnáziu som mal jedny rifle, ktoré som si stále zašíval, lebo sa mi párali v rozkroku a nemal som iné. V roku 1989 som začal robiť charitu, pretože sa mi začalo dariť. Ľudia mi posielali prosby o pomoc, keď prichádzali o strechu nad hlavou a nemali si začo kúpiť základné veci. Bolo toho toľko, že som si povedal, že to musím zmeniť, “ hovorí predseda strany Sme rodina Boris Kollár.

WebNoviny.sk sa ho v nasledujúcom rozhovore pýtajú:

  • Aký bol a aký je jeho vzťah s Mariánom Kočnerom
  • Prečo odmieta pomáhať utečencom
  • A prečo Beblavého (PS/Spolu) nazýva netvorom

Tento rozhovor nahrávame asi pol hodinu po oznámení Štefana Harabina, že zakladá stranu Vlasť…

Nehovorme o Harabinovi. Každá nová strana je konkurentom všetkých politických strán, lebo koláč je stále rovnako veľký a delí sa oň stále viac strán.

Platí a bude platiť vaše tvrdenie, že po voľbách so Smerom nepôjdete?

Rozhodne. Ja som išiel do volieb, aby sme smerákov vymenili a nie ich tu držali.

boris kollar
„Nie sú za mnou žiadni oligarchovia.“ foto: SITA/Braňo Bibel


A čo opozícia? Veľké spájanie sa zatiaľ nekoná a ak by aj áno, chýba široko akceptovateľný líder… 

Hovoria si nová opozícia. (Smiech). Nová s 20-rokov okukanými tvárami. Beblavý sa ani neozval, keď minister Kaník zavádzal asociálne reformy. Takže nielen oni, ale aj my máme voči nim výhrady. A budeme tvrdo vyjednávať, opakujem veľmi tvrdo. A keď nesplnia podmienky, pôjdeme do opozície. Čo sa lídra týka, vedel by som o jednom, ale jeho meno zo mňa nedostanete, aby som nerobil reklamu konkurenčnému opozičnému subjektu.

???

Nepoviem. Nevieme ako dopadnú voľby. Dnes nemôže byť nikto spupný a pyšný. Už sme tu mali gazdu opozície s 15-imi percentami (pozn. red.: Radoslav Procházka) a videli sme, ako dopadol. Pýcha predchádza pád… Určite, zaujímavé bude aj to, čo a kto na koho vytiahne. A čo ešte povie Threema. Predpokladám ešte veľké turbulencie.

Vy ste, zdá sa, vo veľkej pohode, čo sa Threemy týka…

Samozrejme, vo veľkej pohode. Ja som si totiž s Kočnerom nepísal. Ja som s ním v otvorenej vojne.

No pred rokmi to na vojnu medzi vami rozhodne nevyzeralo. Skôr naopak.

Milujem tých všetkých politikov, ktorí sa s ním stretávali, tuto v krčme oproti parlamentu a zrazu ho nikto nepozná. Ja nemusím klamať, nemusím hrať divadlo. Poznám ho 30 rokov. Na ktorej strane barikády stojí on a na ktorej ja, je úplne jasné. Nerobil som s ním obchody, kšefty, nechodil som mu za manželkou…

Prečo vás teda potreboval “odstrániť” ?

To sa musíte spýtať jeho. Vidím len jedno vysvetlenie. A pýtam sa: koho Kočner a Bödör nazývali svojím šéfom? Roberta Fica. Spomínaní páni si cez Threemu písali, že Kollár sa nesmie dostať cez voľby v roku 2020. Asi to zhodnotili, že som ich najväčšie riziko. Koho nevedia ovládať, na koho nemajú žiadnu páku? No na mňa! Lebo za mnou nie sú žiadni oligarchovia a tým pádom nie som “šoférovateľný”… Keď to zistili, napísali si, že do pol roka treba zavrieť Vlekára (teda mňa). Ale to nie je len o Kočnerovi, polovica bývalého vedenia policajného zboru by mala ísť do basy.

Často nadávate na oligarchov, že si cez politiku zveľaďujú vlastný biznis. Dokonca hovoríte, že nepôjdete do vlády so stranou, za ktorou stoja. Ale vy robíte to isté. Ako bohatý človek ste si založili a odfinancovali stranu, ktorá pôsobí v parlamente a hlasuje za zmeny legislatívy…

Ja nie som žiadny veľký podnikateľ, som stredný podnikateľ. Urobil som jeden veľký dobrý biznis, keď som predal spoločnosť Lanovky a vleky na Štrbskom Plese spoločnosti Webis. Ale to neznamená, že som oligarcha. Problém je, keď si oligarchovia vytvoria stranu, nájdu zaujímavého človiečika, vytvoria mu mediálny a iný priestor, a cez ten robia politiku. Ja som si do poslednej koruny platil všetko sám, lebo som nechcel mať nad sebou nijakých Širokých, ktorí si ma zavolajú a budú mi hovoriť, aké zákony mám prijímať. Mňa si takto nemôže nikto zavolať, ja sa rozhodujem podľa srdca.

boris kollar
„Každá koalícia je svadbou z rozumu.“ foto: SITA/Braňo Bibel


Lebo ste zatiaľ v opozícií, idete sám za seba, stačí sa len vymedzovať a nemať žiadnu zodpovednosť. Čo ak sa to po voľbách zmení?

Ak by ste chceli vládnuť srdcom, museli by ste ísť vládnuť sám. Každá koalícia je „svadbou z rozumu“. Ja sa v prvom rade pozerám na ľudí a na to, čo som im sľúbil. Nie som v žiadnom prípade ochotný svojich voličov predať len preto, aby som išiel s niekým, kto je so mnou úplne nekompatibilný. Do takej koalície nevleziem, ľudí nevymením za žiadne ministerstvo. Mimochodom, osobne nemám po voľbách záujem o žiadny post v exekutíve. Ale za našu stranu na ministerstvá, ktoré nám pripadnú, navrhneme odborníkov.

Chcete vo voľbách dosiahnuť dvojciferný výsledok. Pozrime sa spolu na niektoré čísla. Zatiaľ sa pohybujete medzi 6 až 8 percentami. V minulých voľbách 2/3 vašich voličov tvorili ženy.

Mám kopec detí a viem sa vcítiť do problémov, ktoré ženy majú. Veď som to zažil veľakrát, podporujem a starám sa o všetky svoje deti rovnako a oni vidia, že ich “nešálim a nebalamútim”. Tak ,ako som sa postaral o vlastnú rodinu, tak sa chcem postarať aj o tie ostatné na Slovensku.

Pred štyrmi rokmi vás “potiahla” imigračná vlna a váš ostrý slovník voči migrantom.

Stále platí. Nechceme tu nikoho, žiadna falošná vlna solidarity ma nezaujíma. Nechcem ich sem pustiť a urobím preto všetko.

Nie sú to rovnakí ľudia, ktorí sa ocitli v núdzi a potrebujú pomoc, o ktorej tak rád hovoríte?

Budeme sa solidarizovať vtedy, keď vyriešime na Slovensku všetky matky s deťmi, ktoré nemajú z čoho žiť a dôchodcov, ktorí sa rozhodujú, či si kúpia jedlo alebo lieky. Keď toto vyriešime, potom nastúpi moja solidarita a dobré srdce aj mimo slovenských rodín.

Trochu “kotlebovčina,” nemyslíte?

Neporovnávajte, prosím vás. S pánom Kotlebom sa nemám o čom rozprávať, kým sa jasne nevymedzí voči holokaustu. Poznáte môj rodinný pôvod aj príbeh.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárMarián KočnerRobert Fico
Firmy a inštitúcie Sme rodina - Boris Kollár