Boris Kollár vyhodil troch poslancov z hnutia Sme rodina

Boris Kollár
Predseda strany Sme Rodina Boris Kollár. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 8. júna (WebNoviny.sk) – Poslanecký klub Sme rodina vylúčil trojicu poslancov NR SR z klubu. Zostáva mu tak osem členov. Peter Marček, Martina Šimkovičová a Rastislav Holúbek už v klube teda pôsobiť nebudú, ale stávajú sa nezaradenými poslancami. Ako povedal v stredu na tlačovej besede predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár, hnutie bude teraz pevnejším. Marček a Holúbek boli vylúčení aj zo strany. Šimkovičová jej členkou nebola.

Vyhodené trio nerokuje so Sieťou

Podľa Kollára sa trojica poslancov nezúčastňovala na práci poslaneckého klubu. „Pred každým hlasovaním sa stretávame, aby sme vystupovali jednotne. Oni nechodia na zasadnutia. To ich charakterizuje. Ospravedlňujem sa našim voličom, že som dal na kandidátku takých ľudí,“ vyhlásil Kollár. Podľa neho trojica poslancov hlasovala pri dôležitých hlasovaniach opačne ako väčšina členov klubu.

Ako príklad uviedol schvaľovanie programového vyhlásenia vlády či odvolávanie ministra vnútra. „Ako môžeme našim voličom vysvetliť, prečo títo traja podporujú opačnú stranu. Ľudia s nami môžu súhlasiť alebo nesúhlasiť, ale vždy dodržíme, čo sľúbime,“ dodal. Kollár si myslí, že trojica poslancov rokuje so Sieťou. „Rokujú s Radom Baranom, ktorý stojí za Sieťou a financuje túto stranu. On obsadil kompletne ministerstvo dopravy,“ povedal Kollár.

Líder Siete Radoslav Procházka však uviedol, že koalícia a ani strana Sieť nerobí nábory poslancov medzi opozíciou. „Sieť nemá najmenší dôvod riešiť problémy Sme rodina, sú to ich vnútorné veci. Koalícia je stabilná v zostave, v akej funguje, preto nábory nerobí. Nepotrebujeme ich,“ povedal. Apriori sa však podľa Procházku do budúcna nedá vylúčiť, že do klubu pribudnú nejakí poslanci. „Nábor nepotrebujeme robiť. Sme stabilní,“ povedal s tým, že so Šimkovičovou a Holúbekom sa nikdy nerozprával. S Marčekom sa raz rozprával o športe.

Za kolegu v roku 2009 hlasovala aj Radičová

Poslanec za hnutie Milan Krajniak vyzval Šimkovičovú, aby sa vzdala poslaneckého mandátu, pretože v máji hlasovala v pléne za svojho straníckeho kolegu Rastislava Holúbka. Ten uvádzal 24. mája hlasovanie ako spravodajca k novele zákona o podmienkach prevádzky vozidiel. Pri rečníckom pulte však nemal so sebou hlasovaciu kartu.

V štatistikách hlasovania je však vykázaný, že hlasoval za prijatie novely. Za Holúbka údajne hlasovala s jeho hlasovacou kartou práve Šimkovičová. Videli ju viacerí poslanci. „Takéto konanie je pre nás neprijateľné,“ vyhlásil Krajniak. Podľa neho trojica poslancov žiadala, aby tento čin Šimkovičovej ututlali.

Takýto prípad sme na Slovensku už mali. V roku 2009 hlasovala za svoju kolegyňu Tatianu Rosovú vtedajšia opozičná poslankyňa Iveta Radičová. Jej hlasovaním sa mal zaoberať parlamentný mandátový a imunitný výbor. „Urobila som chybu a jediný spôsob, ako sa môžem očistiť, je vzdať sa poslaneckého mandátu,“ vyhlásila vtedy Radičová.

Zároveň dodala, že pri hlasovaní za kolegyňu sa síce dopustila chyby, ale nie podvodu. Poslaneckého mandátu sa vzdal aj Ladislav Košťa, ktorý na jar v roku 1991 hlasoval za dvoch svojich kolegov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárIveta RadičováMartina ŠimkovičováMilan KrajniakPeter MarčekRadoslav Procházka
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikySme rodina - Boris Kollár