Bosniaci si pripomenú obete srebrenickej masakry

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Srebrenica
nezvestní z masakry v Srebrenici Foto: SITA/AP

VISOKO/SARAJEVO 9. júla (WEBNOVINY) – Zo stredobosnianskeho mesta Visoko v piatok vyslali konvoj s telesnými pozostatkami 775 obetí srebrenickej masakry z roku 1995. Nákladné autá vyprevádzali z centra mesta tisícky moslimských smútiacich, pričom udalosť sprevádzali masové modlitby a cirkevné obrady. O situácii v meste Visoko informoval fotograf tlačovej agentúry AFP. Smútočný konvoj tiež prechádzal cez bosnianske hlavné mesto Sarajevo. Tam sa pri modlitbách za obete najkrvavejšej udalosti v modernej histórii Európy zišlo približne 4000 moslimov. Oficiálny pohreb exhumovaných obetí z masových hrobov, ktorých identifikovali na základe vzoriek DNA, sa uskutoční v nedeľu v pamätnom centre v meste Potočari neďaleko Srebrenice.

Bosniaci si v nedeľu pripomenú 15. výročie najtemnejšej udalosti od krvavého rozpadu Juhoslávie – masakru v Srebrenici, kde bosnianski Srbi zabili takmer 8000 bosnianskych mužov a chlapcov. Na spomienkovom podujatí sa očakávajú desiatky tisícov ľudí vrátane srbského prezidenta Borisa Tadiča, ktorý sa zúčastnil aj na 10. výročí smutnej udalosti, jeho chorvátskeho náprotivka Iva Josipoviča a tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana.

Súčasťou spomienky bude aj pochovanie 775 nedávno identifikovaných obetí masakry nájdených v masových hroboch na špeciálnom cintoríne v Potočari neďaleko Srebrenice. Na cintoríne leží už 3 749 dávnejšie identifikovaných obetí. Tohtoročné spomienkové podujatie sa uskutoční tri mesiace po tom, ako sa srbský parlament ospravedlnil obetiam srebrenickej masakry a v rezolúcii ju odsúdil. Belehrad tak ukončil roky odmietania zodpovednosti za masakru, no v rezolúcii ju neoznačil za genocídu, čo vyvolalo kritiku príbuzných obetí.

Bosnianskosrbské jednotky po obsadení Srebrenice 11. júla 1995 systematicky zabíjali bosnianskych moslimských mužov a chlapcov. Bosnianskosrbské jednotky mužov zastrelili a vhodili do masových hrobov, ktoré neskôr odkryli a obete premiestnili do iných hrobov približne na 70 miestach, aby tak zmazali stopy. Masakru v Srebrenici označili za genocídu dva medzinárodné tribunály v Haagu – Medzinárodný súdny dvor a Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu. Masakra v Srebrenici je považovaná za najhorší prípad hromadného vyvražďovania na európskom kontinente od skončenia druhej svetovej vojny. Tragédii nezabránili ani mierové sily OSN, ktorá Srebrenicu vyhlásila za chránené územie.

SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia