Bosnu ohrozujú extrémisti, zadržali ľudí z Islamského štátu

Islámský štá zverejnil koncom novembra 2014 fotografie detských vojakov z mesta z Rakká. (20. november 2014) Foto: SITA/AP

BANJA LUKA 6. mája (WEBNOVINY) – Bosnianskosrbská polícia v stredu oznámila, že zadržala niekoľko ľudí napojených na radikálne islamistické organizácie, podozrivých tiež z verbovania bojovníkov k organizácii Islamský štát (IŠ).

Polícia v priebehu stredy podnikla razie na viacerých miestach srbskej časti krajiny, Republiky Srbskej, pričom pri nich zadržala zbrane, muníciu a propagandistický materiál s cieľom povzbudiť bosnianske obyvateľstvo k pridaniu sa k militantným bojovníkom v Sýrii.

Polícia tiež vyhlásila, že niektoré z prehľadávaných domov patrili ľuďom, ktorí už v Sýrii bojujú. Koľko ľudí bolo pri stredajších zásahoch zadržaných neuviedla.

Stredajšie razie sú reakciou na ozbrojený útok, ktorý sa pred vyše týždňom odohral v severovýchodnom meste Zvornik ležiacom v Republike Srbskej. Ozbrojenec zakričal Alláhu akbar (Boh je najväčší) a zaútočil na policajnú stanicu, pričom zabil jedného policajta a ďalších dvoch zranil. Pri prestrelke následne aj sám zahynul. Útočníka príslušné orgány identifikovali ako 24-ročného Nerdina Ibrića žijúceho v neďalekej dedine, ktorý pravdepodobne patril k hnutiu vahhábistov, najortodoxnejšej sunnitskej vetve islamu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát