Slovensko má na európskych hrách v Minsku už štvrtú medailu, boxer Andrej Csemez získal bronz

Andrej Csemez
Slovenský boxer Andrej Csemez (vpravo). Foto: archívne, SITA/Martin Havran
  • aktualizované 29. júna 9:36

Štvrtá medaila pre slovenskú výpravu na II. európskych hrách v bieloruskom Minsku má bronzový lesk. Boxer Andrej Csemez, ktorého odmalička volajú Bandi, totiž v piatok večer prehral v semifinále s Ukrajincom Olexandrom Chyžňakom a nepostúpil do finále hmotnostnej kategórie do 75 kilogramov. Bola to tretia prehra Csemeza s Chyžňakom z troch vzájomných duelov.

Štyri medaily Slovákov

Keďže boxerský turnaj v Minsku má zároveň status európskeho šampionátu, slovenský pästiar KO Box clubu Galanta ziskom bronzu na EH 2019 bude v štatistikách vedený aj ako tretí z ME 2019. Dvadsaťtriročný Chyžňak je v kategórii do 74 kg úradujúci majster sveta a v Bielorusku obhajuje zlato z predchádzajúcich ME.

Semifinálový duel medzi Csemezom a Chyžňakov rozhodca ukončil sekundu pred koncom druhého kola, keďže slovenského boxera trikrát „počítal„. Verdikty estónskeho arbitra v neprospech Csemeza nahnevali nielen členov slovenskej výpravy, ale aj priaznivcov na tribúnach a členov iných výprav.

Videli ste pekné divadlo… Tak, ako ‚Bandi‘ tvrdé údery dostal, aj ich rozdal, ale rozhodca videl len to, čo chcel vidieť,“ povedal podľa olympic.sk Csemezov tréner a prezident Slovenskej boxerskej federácie Tomáš Kovács.

Na EH 2019 v Minsku vybojovali slovenskí športovci už štyri medaily – bronz okrem Csemeza získali v rýchlostnej kanoistike Mariana Petrušová v K1 na 5000 m aj štvorkajak Samuel Baláž, Erik Vlček, Csaba Zalka a Adam Botek na 500 m, striebro na Slovensko priniesol šprintér Ján Volko (100 m).

V krátkej histórii EH má Slovensko na svojom konte už 11 cenných kovov – sedem z Baku 2015 (1 – 3 – 3) a štyri z Minska 2019 (0 – 1 – 3).

Bačíkova skončila desiata

V piatok podvečer Alžbeta Bačíková obsadila 10. miesto v disciplíne scratch v dráhovej cyklistike. Dvadsaťdeväťročná rodáčka z Krupiny absolvovala v Bielorusku už svoju tretiu disciplínu, keď v sobotu 22. júna obsadila 57. priečku v cestných pretekoch žien s hromadným štartom a o tri dni neskôr ju klasifikovali na 28. pozícii v časovke.

V piatok podvečer v Minsk Arene v šestnásťčlennom štartovom poli triumfovala Holanďanka Kirsten Wildová pred Martinou Fidanzovou z Talianska a domácou cyklistkou Hannou Cerachovou.

Bačíkovú v Minsku čaká ešte jeden štart – v sobotu sa predstaví tiež v scratchi, ktorý však bude súčasťou omnia (viacboja). „Šlo sa mi dobre, ale zle som si vybrala prevod a to bola chyba,“ zhodnotila Bačíková pre Rádio Slovensko.

V sobotu sa v dráhovej cyklistike predstaví aj Andrej Strmiska, do hry zasiahne aj karatistka Miroslava Kopúňová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Csemez