Boxerský šampión Kličko potvrdil, že vyzve Janukovyča

Viltalij Kličko
Viltalij Kličko Foto: SITA/AP

ĽVOV 25. októbra (WEBNOVINY) – Líder ukrajinskej opozície a známy boxerský šampión Viltalij Kličko vo štvrtok potvrdil svoju kandidatúru na prezidentský post, o ktorého obsadení sa bude rozhodovať vo voľbách v marci 2015.

Kličko ešte v auguste uviedol, že opozícia sa potrebuje voči súčasnej vláde a prezidentovi Viktorovi Janukovyčovi zjednotiť, odmietol však definitívne potvrdiť svoj záujem vyzvať vplyvnú hlavu štátu.

Prekaziť jeho plány môže vo štvrtok schválený zákon zakazujúci uchádzať sa o najvyšší post ľuďom, ktorí prežili veľkú časť svojho života v zahraničí.

„V záujme ukončenia rôznych chýrov a pokusov zničiť ma ako potenciálneho kandidáta, by som chcel oznámiť nasledovné: Kandidujem za prezidenta,“ povedal poslancom Kličko, 42-ročný rodák z Kirgizska.

Líder tretej najsilnejšej parlamentnej strany UDAR zároveň potvrdil, že má nemecké občianstvo, no podotkol, že to neodporuje ukrajinským zákonom ani to neanuluje jeho ukrajinské občianstvo.

Júnový prieskum verejnej mienky odhalil, že Kličkovova podpora už prevyšuje tú Janukovyčovu. Až takmer polovica z opýtaných respondentov by však nevolila nikoho. Prieskum tak odzrkadlil apatiu Ukrajincov, ktorých trápia dopady ekonomickej krízy i spomalené tempo procesu približovania sa k vstupu do EÚ.

Ukrajina s úniou stále nepodpísala dôležitú Stabilizačnú a asociačnú dohodu ako prvý krok k členstvu v bloku. Hlavným dôvodom je situácia okolo uväznenej expremiérky Julije Tymošenkovej, ktorú pred dvoma rokmi odsúdili za zneužitie právomocí. Brusel žiada Janukovyča o jej prepustenie na liečenie do Nemecka v záujme úspešného novembrového summitu v litovskom Vilniuse, kde sa lídri únie stretnú s lídrami šiestich postsovietskych krajín.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vitalij Kličko