BP zacementuje poškodený vrt v Mexickom zálive

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ropa_vrt
Foto: SITA/AP

NEW ORLEANS 5. augusta (WEBNOVINY) – Britská spoločnosť BP plánuje vo štvrtok spustiť druhú fázu operácie zameranej na umŕtvenie poškodeného ropného vrtu na dne Mexického zálivu. Inžinieri z koncernu v druhej časti záchranného projektu nechajú do vrtu prúdiť cement. Vedenie Bieleho domu dalo na túto akciu zvolenie a vyjadrilo nádej, že sa týmto krokom už ekologická katastrofa definitívne končí. Washington tiež potešili aj závery expertnej správy, ktorú na objednávku americkej administratívy vypracovalo dvadsaťpäť nezávislých a vládnych expertov. Štúdiá uvádza, že z celkového obrovského množstva uniknutej ropy ostáva v mori a na pobreží už len 26 percent.

„Dlhý boj za zastavenie úniku a skrotenie ropy sa konečne blíži ku koncu,“ vyhlásil na adresu zatiaľ úspešnej operácie prezident USA Barack Obama. Práve jeho vláda utrpela počas trojmesačnej kauzy výrazné straty vo voličských preferenciách. Riešenie situácie okolo najväčšej ekologickej katastrofy v dejinách sa podľa nedávnych prieskumov verejnej mienky premietlo do klesajúcej popularity Obamu u Američanov.

Pracovníci BP už v stredu slávnostne oznámili, že procedúru trvalého zničenia, ktorej cieľom je natrvalo zastaviť únik ropy z poškodeného vrtu v Mexickom zálive, vykonali s požadovaným výsledkom. V prvej fáze operácie do poškodeného vrtu pumpovali vrtnú kvapalinu s názvom tiež blato. Tá zatlačila unikajúcu surovú ropu späť do zdrojovej horniny. „Tlak vo vrte je teraz kontrolovaný hydrostatickým tlakom vrtného bahna, čo je požadovaný výsledok procedúry trvalého zničenia,“ uviedla spoločnosť vo vyhlásení. Spoločnosť BP pumpovalo do vrtu blato osem hodín. Experti teraz vrt po procedúre monitorujú, aby zabezpečili, že zostane v pokoji.

Ekologická katastrofa v Mexickom zálive vypukla 20. apríla výbuchom vrtnej plošiny Deepwater Horizon pri juhovýchodnom pobreží Louisiany, ktorá sa po niekoľkohodinovom požiari potopila. Do mora uniklo 4,9 milióna barelov (800 miliónov litrov) ropy. Škvrna zasiahla pobrežia Louisiany, Alabamy, Mississippi, Floridy a Texasu, všetkých piatich amerických štátov v Mexickom zálive. Prezident USA Barack Obama obvinil spoločnosť BP zo zavinenia tragédie a vyhlásil, že spoločnosť musí uhradiť všetky náklady spojené s haváriou. BP, ktorá plošinu vlastní, vyčlenila do fondu na likvidáciu a náhradu škôd po ropnej katastrofe 32,2 miliárd dolárov.

SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barack Obama