Brad Pitt bojuje za uzákonenie homosexuálnych manželstiev

Pitt
Brad Pitt Foto: SITA, AP

BRATISLAVA 31. októbra (WEBNOVINY) – Americký herec Brad Pitt daroval 100-tisíc dolárov (v prepočte približne 77-tisíc eur) organizácii Human Rights Campaign (HRC) na boj za zrovnoprávnenie homosexuálnych manželstiev v štátoch Maine, Maryland, Minnesota a Washington.

Práve tu sa bude 6. novembra spolu s prezidentskými voľbami konať referendum o tejto otázke. „Pre mňa je neuveriteľné, že o ľudských životoch a vzťahoch sa bude v priebehu niekoľkých dní doslova hlasovať,“ napísal v e-maili podporovateľom HRC, ktorých vyzval, aby tiež pomohli.

„Takže ja urobím toto – ak prispejete na kampaň k tomuto referendu počas nasledujúcich 24 hodín, vašu sumu zdvojnásobím – každý jeden dolár až po 100-tisíc dolárov. Ak ste ako ja, nechcete sa deň po voľbách pýtať sami seba, čo viac ste mohli robiť,“ dodal.

Riaditeľ tejto organizácie bojujúcej za práva lesieb, gejov, bisexuálov a transsexuálov Chad Griffin Pittovu podporu ocenil a poďakoval sa mu za peniaze, ktoré kampani podľa neho veľmi pomôžu. Herec je známy svojím bojom za práva LGBT menšiny, pričom, ako sám povedal, „milovať niekoho, založiť si s niekým rodinu, chcieť sa niekomu zaviazať a nemôcť“ je podľa neho „smiešne“. Tiež si myslí, že žiaden štát by nemal rozhodovať o tom, či sa niekto smie zosobášiť alebo nie.

Brad Pitt v Cannes

Brad Pitt patrí k najúspešnejším a najuznávanejším hollywoodskym hercom. Účinkoval v snímkach ako Legenda o vášni (1994), Interview s upírom (1994), Sedem (1995), Spáči (1996), Sedem rokov v Tibete (1997), Zoznámte sa, Joe Black (1998), Klub bitkárov (1999), Podfu(c)k (2000), Mexičan (2001), Trója (2004), Pán a pani Smithovci (2005), Babel (2006), Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom (2007), Po prečítaní spáľte (2008), Nehanební bastardi (2009), Strom života (2011) či krimi trileri Dannyho jedenástka (2001) a jeho dvoch pokračovaniach (2004, 2007).

Za výkon vo vedľajšej úlohe filmu Dvanásť opíc (1995) ho nominovali na Oscara ako aj za stvárnenie hlavnej roly v snímkach Podivuhodný prípad Benjamina Buttona (2008) a Moneyball (2011). Za posledný menovaný film bol nominovaný na cenu Akadémie aj ako producent v kategórii Najlepší film.

Brad Pitt s Angelinou Jolie

V rokoch 2000 až 2005 bol ženatý s herečkou Jennifer Aniston, v súčasnosti je zasnúbený s Angelinou Jolie, s ktorou vychováva šesť detí. Na tohtoročnom Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes predstavil svoj najnovší film Killing Them Softly (2012) a na budúci rok ho diváci uvidia napríklad v trileri The Counselor Ridleyho Scotta, kde si zahrá s Javierom Bardemom a Michaelom Fassbenderom, zombie horore World War Z či historickej dráme Twelve Years a Slave, v ktorej bude účinkovať opäť po boku Fassbendera.

Informácie pochádzajú z webstránok www.people.com, www.hrc.org a archívu agentúru SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Brad PittJennifer Aniston