Brata útočníka z Manchestru odsúdili na minimálne 55 rokov, pri útoku zahynuli desiatky ľudí

Britain Manchester Bombing
Brat bombového útočníka z Manchestru Hashem Abedi. Foto: SITA/AP

Mladšieho brata útočníka, ktorý v roku 2017 pri bombovom útoku v Manchestri zabil 22 ľudí a stovky zranil, odsúdili na najmenej 55 rokov väzenia. Trest mu vymerali po tom, ako ho ešte v marci uznali vinným z vraždy, pokusu o vraždu a sprisahania za účelom spôsobenia výbuchu.

Dvadsaťtriročný Hashem Abedi poprel, že pomohol bratovi naplánovať útok v Manchester Arene, a na pojednávanie o odsúdení sa odmietol dostaviť na súd. Podľa sudcu Jeremyho Barkera nesie rovnakú vinu ako samotný páchateľ. „Hoci bol Salman Abedi priamo zodpovedný, bolo zrejmé, že bol obžalovaný neoddeliteľnou súčasťou plánovania,“ skonštatoval sudca.

Keďže mal odsúdený v čase útoku menej ako 21 rokov, nedostal „úplný doživotný trest“. Namiesto toho mu dali trest odňatia slobody na minimálne 55 rokov. Až po tomto období sa v jeho prípade bude môcť zvažovať podmienečné prepustenie. Sudca pritom upozornil, že sa nikdy nemusí dostať na slobodu.

Salman Abedi útočil na koncerte speváčky Ariany Grande. Bombu odpálil na konci podujatia pri vstupe do haly Manchester Arena 22. mája 2017, pričom sám pri explózii zomrel.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom