Bratislava hospodárila s prebytkom viac ako 45 miliónov eur, pre pandémiu sa pripravila na väčší výpadok príjmov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bratislava, Slovakia.
Foto: ilustračné, GettyImages

Bratislava minulý rok hospodárila s prebytkom viac ako 45 miliónov eur. Vyplýva to zo záverečného účtu mesta, ktorý schválili poslanci na štvrtkovom zastupiteľstve.

„Celkové hospodárenie hlavného mesta spolu s finančnými operáciami dosiahlo za rok 2020 prebytok v sume 45 055 797 eur,“ uvádza sa v materiáli zo zastupiteľstva. Rozpočet hlavného mesta bol v roku 2020 pripravený na väčší výpadok príjmov z dôvodu pandémie COVID-19, ako skutočne nastal, dopad pandémie sa však vo väčšej miere presunul na rok 2021.

Lepší výber dane

Prvé odhady dopadov pandémie z apríla a mája 2020 očakávali výpadok bežných príjmov na úrovni 20-25 miliónov eur, bežné príjmy v roku 2020 mali dosiahnuť iba 320 miliónov eur. Neskoršie prognózy z leta 2020 očakávali príjmy na úrovni 332 miliónov eur. V skutočnosti dosiahli úroveň až 347 miliónov eur.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

„Dôvodom boli predovšetkým lepší výber dane z príjmu fyzických osôb a výrazne nižšie výpadky na príjmoch z prenájmov, dane za zabratie verejného priestranstva či príjmoch z hazardu,“ konštatuje magistrát.

Najviac zasiahla dopravný podnik

Najväčší dopad mala pandémia COVID-19 na príjmy Dopravného podniku Bratislava (DPB). Financovanie DPB muselo hlavné mesto počas roka navýšiť o 15 miliónov eur oproti rozpočtu. Podobná suma sa očakáva z dôvodu pretrvávajúcich obmedzení ako potreba dofinancovania aj v roku 2021.

Čerpanie kapitálových výdavkov bolo ovplyvnené pandémiou, predovšetkým v jarných mesiacoch 2020. Dokončená bola veľká modernizácia Dúbravsko-karloveskej električkovej radiály.

Udržia dlh pod 50 percentami

„Cieľom je rozdiel medzi rozpočtom a plnením ďalej znižovať, v budúcich rokoch by preto investičný rozpočet mal vychádzať z mestského projektového portfólia a realistických harmonogramov,“ uvádza mesto v dôvodovej správe.

Nevyčerpaný investičný rozpočet a vyššia bilancia bežného rozpočtu oproti očakávaniam sú aj dôvodom relatívne vysokého prebytku rozpočtu za rok 2020. „Vysoký prebytok umožní znížiť očakávané navýšenie dlhu hlavného mesta v roku 2021 a udržať dlh hlavného mesta pod úrovňou 50 percent bežných príjmov,“ uzavrela samospráva.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať