Bratislava je už pred povodňami ochránená

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dunaj
Pohľad z lode na brehu Dunaja. Ukončenie výstavby protipovodňových opatrení v Bratislave. Bratislava, 18. január 2011. Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 18. januára (WEBNOVINY) – Projekt Bratislava – protipovodňová ochrana, ktorý má ochrániť obyvateľov aj v prípade 1000-ročnej vody, dnes oficiálne ukončili a odovzdali.

Náklady na projekt dosiahli 31 238 748 eur. Projekt bol spolufinancovaný z prostriedkov Kohézneho fondu (85 %), zo štátneho rozpočtu (10 %) a zo zdrojov Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP), š. p. (5 %). Práce realizoval Slovenský vodohospodársky podnik, š. p. od februára 2007 do decembra 2010. „Je veľmi pozitívne, že sa nám podarilo dodržať finančný rozpočet a ukončiť všetky práce v dohodnutých termínoch,“ uviedol generálny riaditeľ SVP, š. p. Daniel Kvocera. Na oficiálnom ukončení projektu sa zúčastnili minister životného prostredia József Nagy, vedúca Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Andrea Elscheková-Matisová a primátor Bratislavy Milan Ftáčnik.

V rámci projektu protipovodňovej ochrany sa spravili opatrenia v bratislavských mestských častiach Ružinov, Staré Mesto, Petržalka, Karlova ves, Devín, Devínska Nová Ves a v obciach Sap a Gabčíkovo. „Mesto Bratislava je v súčasnosti ochránené na 1000 ročnú vodu s výnimkou mestských častí Karlova Ves, Devín, Devínska Nová Ves, kde je ochrana na 100-ročnú vodu,“ uviedol Kvocera. Vyriešenie povodňovej situácie na Slovensku je podľa ministra životného prostredia Józsefa Nagya súčasťou programového vyhlásenia vlády a prioritou Ministerstva životného prostredia SR. Bratislava si týmto projektom podľa Nagya zlepšila svoju protipovodňovú ochranu o 900 rokov.

Potreba je dlhodobá

Potreba protipovodňovej ochrany Bratislavy je známa už dlhší čas, na potrebné opatrenia však neboli k dispozícii finančné prostriedky. Riešením sa stala možnosť čerpať finančnú pomoc Európskej únie. V júli 2004 predložili projekt na pomoc z Kohézneho fondu Projekt Bratislava – protipovodňová ochrana, ktorý Európska komisia prijala v decembri 2005. Podľa rozhodnutia boli výdavky týkajúce sa projektu oprávnené do 31. decembra 2010. V júni 2006 boli vydané územné rozhodnutia na všetky aktivity. Stavebný dozor zabezpečilo Združenie Vodohospodářský rozvoj a výstavba, a. s. Praha, Vodohospodárska výstavba, š. p. Bratislava a Finenvico, s.r.o. Bratislava. Verejná súťaž na dodávku projektových a stavebných prác vyvrcholila podpísaním zmluvy o dielo v januári 2007 s víťazným uchádzačom – Váhostav – SK, a.s. Žilina. Práce sa začali vypracovaním projektovej dokumentácie, vybavovaním stavebných povolení a následne boli začaté stavebné práce.

Trojročná stavba je rozdelená do deviatich častí, ide o úseky Prístavný most – Most Apollo, Starý most – Nový most, Zaústenie Vydrice a Čierneho potoka – ľavý breh, Devín – Slovanské nábrežie, Devín – úsek Moravy a Devínska Nová Ves. Siedma časť sa týka pravého brehu Dunaja a ochrannej hrádze v Petržalke, ôsmou je odpadový kanál Gabčíkovo. Deviatou časťou je zabezpečenie monitorovacieho plavidla, ktoré monitoruje prietoky a kvalitu vody. Práce na protipovodňovej ochrane sa začali 17. mája 2007. Za posledných 500 rokov sa na Dunaji vyskytlo 100 ničivých povodní, štatisticky sa teda vyskytne jedna povodeň každých päť rokov. Za najväčšie povodne z pohľadu výšky vodnej hladiny a prietoku sú považované povodne z rokov 1954 a 2002, kedy Dunaj dosiahol výšku 948 resp. 991 cm.
Dunaj
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe József NagyMilan Ftáčnik