Bratislava má víťazný návrh súťaže na revitalizáciu Námestia slobody

BRATISLAVA: Námestie slobody
Námestie slobody v bratislavskej mestskej časti Staré Mesto. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 15. novembra (WebNoviny.sk) – Hlavné mesto SR Bratislava má víťazný návrh súťaže na revitalizáciu Námestia slobody. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Bratislavy Zuzana Onufer s tým, že víťazný návrh má podľa poroty najväčší potenciál ako z hľadiska uskutočnenia, tak i z hľadiska ďalšieho rozvoja tohto verejného priestoru.

Návrh určí spôsob i formu jeho revitalizácie a je výsledkom ideovej architektonicko-urbanistickej a krajinárskej súťaže s názvom Revitalizácia Námestia slobody.

„Postupne pokračujeme v revitalizácii jedného z najdôležitejších verejných priestorov, akým je Námestie slobody. Po ukončení prvej etapy, v rámci ktorej sme upravili a vyčistili námestie a tiež prijali bezpečnostné opatrenia, sa posúvame do druhej etapy. Hlavnou ideou tejto etapy je jeho revitalizácia na základe úspešného návrhu ideovej súťaže,“ uviedol primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Verejná výstava návrhov

Súťaž bola od 7. septembra do konca októbra. Začiatkom novembra zasadla porota, ktorej členmi boli architekti, zástupcovia hlavného mesta a zástupcovia spoločnosti HB Reavis, ktorá prispeje na obnovu námestia. Porota vyberala spomedzi štrnástich návrhov a podľa nej nové myšlienky na revitalizáciu našli.

Žiadna však nebola lepšia ako tá, ktorú nesie námestie dnes. Porota tiež zhodnotila, že nenašli myšlienku, ktorá by vyvrátila pôvodný koncept námestia. Súťaž mala podmienky, ich cieľom je revitalizácia námestia, ktorá rešpektuje pôvodný architektonicko-výtvarný výraz z 80. rokov.

Sú to architektonická kompozícia a geometrické členenie priestoru námestia s jednotlivými plochami zelene a fontánou ako jeho centrálnym prvkom v kontexte okolitej architektúry. Verejná výstava návrhov bude do polovice decembra v priestoroch Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Viac zelených plôch

Zuzana Onufer pripomína, že námestie na základe víťazného návrhu bude plniť všetky atribúty verejného priestoru ako bezbariérovosť, bezpečnosť a udržateľnosť nákladov z hľadiska údržby.

V súlade s aktuálnymi stratégiami mesta do návrhu zakomponovali podmienky pre užívanie námestia aj z hľadiska jeho mikroklímy, zelene a hospodárenia so zrážkovou vodou. Medzi ne patrí najmä viac zelených plôch a odvádzanie zrážkovej vody. Autormi víťazného návrhu sú autori Peter Lényi, Matúš Antolík, Miroslava Daňová, Marián Lucký, Michal Marcinov, Andrej Morávek a Katarína Stanislavová.

Koncept budúceho riešenia Námestia slobody rozpracujú do projektu, podľa ktorého budú námestie revitalizovať. Revitalizácia je prioritou hlavného mesta na ďalší rok. Cieľom revitalizácie Námestia slobody je zlepšiť jeho dezolátny stav, urobiť z neho moderný verejný priestor a vrátiť doň život.

S postupnou revitalizáciou začal bratislavský magistrát koncom mája. Projekt rozdelili na dve etapy. V prvej natreli lavičky a vyčistili priestor od graffiti, tento stav však vydržal dva dni, vandali počmárali lavičky, múriky i fontánu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivo Nesrovnal