Bratislava ožije Vianocami, ulice mesta rozžiari električka

Ulice Bratislavy pred Vianocami rozžiari električka
Symbolická prvá jazda Vianočnej električky sa konala na Mikuláša. Bratislavská verejnosť ju bude môcť využiť až do 23. decembra 2013. Bratislava, 6. december 2013. Bratislava. Foto: archívne, SITA/Gabriel Kuchta

BRATISLAVA 30. novembra (WEBNOVINY) – Bratislavskými ulicami bude opäť po roku premávať historická vianočná električka. Vysvietená a vyzdobená električka bude centrom hlavného mesta premávať od 5. do 23. decembra.

Z nástupišťa na Jesenského ulici pri historickej budove Slovenského národného divadla (SND) bude električka jazdiť denne od 16:00 do 20:00 v hodinových intervaloch. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Dopravného podniku Bratislava Adriana Volfová.

Obrazom: Ulice Bratislavy pred Vianocami rozžiari električka

Ozdobená električka v uliciach

Vianočnú električku dopravný podnik posiela do ulíc už po štvrtýkrát. V piatok 5. decembra príde deti potešiť aj Mikuláš. Vianočná električka bude premávať z Jesenského ulice cez Námestie SNP, Obchodnú a Radlinského ulicu a cez Vazovovu smerom k zastávke Americké námestie a cez Špitálsku ulicu. Ďalej pôjde cez Námestie SNP a tunel na nábrežie, odkiaľ sa cez Mostovú vráti naspäť k historickej budove divadla. Trasa električky trvá približne 40 minút. Vianočná električka sa na niekoľko minút zastaví aj na Vazovovej ulici, kde si ju budú môcť ľudia obzrieť či odfotiť a porozprávať sa o jej histórii s vodičmi.

V predvianočnom čase bude ľudí centrom Bratislavy voziť vyzdobená električka česko-slovenskej výroby typu ČKD-Tatra T2. Tento typ električiek vyrábala firma TATRA Smíchov a ČKD Stalingrad od polovice 50. do začiatku 60. rokov 20. storočia a v hlavnom meste jazdili v rokoch 1958 až 1988. Historickú električku neskôr zrekonštruovali a v súčasnosti vyzdobená vianočnými svetlami vozieva ľudí v predvianočnom čase ulicami Bratislavy. Vo vianočnej električke bude umiestnená aj pokladnička, do ktorej môžu cestujúci prispieť na rekonštrukcie ďalších historických vozidiel.

Obrazom: V Bratislave sa začali Vianočné trhy, rozsvietili aj stromček

Bratislava pripravila Vianoce v meste

Ľudovú hudbu Kuštárovcov, sopranistku Renátu Ferikovú s Jaroslavom Pehalom a klavírnym sprievodom Daniela Simandlana v programe Spievajúce balkóny na Primaciálnom námestí nahradia Spevácky zbor Bratislavy, Danubius Octet Singers a skupina Fragile. Agentúru SITA o tom informovala Viktória Giertlová z Bratislavského kultúrneho a informačného strediska (BKIS), ktoré toto spestrenie vianočného programu na netradičnom mieste pripravilo.

Na svete existuje niekoľko balkónov, ktoré znamenali vstup do umenia alebo do histórie. Júliin balkón vo Verone preslávila shakespearovská romanca, z toho bratislavského odznejú vianočné piesne, gospely a koledy v podaní slovenských vokálnych zoskupení. Program Spievajúce balkóny otvorila Vokálna skupina SKLO, spevácky zbor mesta Bratislavy vystúpi 4. decembra a 11. decembra Danubius Octet Singers. Vystúpenia 18. decembra uzavrie vokálna skupina Fragile. Podľa riaditeľa BKIS Vladimíra Greža balkóny šíriace najznámejšie vianočné melódie bratislavským centrom budú zážitkom pre každého diváka.

Mesto Bratislava aj tento rok pripravilo tradičný program Vianoce v meste. Návštevníkom priblíži tradície a zvyky Slovákov počas tohto sviatočného obdobia na Hlavnom námestí od 21. novembra do 21. decembra.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom