Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. 03. 2014 19:31 Ekonomika od Webnoviny.skSITA Diskusia

Bratislava predáva akcie v Slovenskej plavbe a prístavoch

BRATISLAVA 27. marca (WEBNOVINY) – Mesto Bratislava prevedie svoje akcie v spoločnosti Slovenská plavba a prístavy a.s. londýnskej spoločnosti Budamar Transport Limited. Spolu ide o 178 430 kusov akcií, ktoré mesto predáva za 800-tisíc eur. Predaj akcií londýnskej spoločnosti vo štvrtok schválili bratislavskí mestskí poslanci.

Mesto v spoločnosti vlastní akcie v celkovej menovitej hodnote 4 549 965 eur, jedna akcia má hodnotu 25,50 eura. Podiel Bratislavy na základnom imaní spoločnosti predstavuje 7,01 percenta. Akcie mesto predáva za 800-tisíc eur, čo je podľa predsedníčky mestského poslaneckého klubu KDH Jarmily Tvrdej nehospodárne nakladanie s majetkom.

Pritom znaleckým posudkom boli akcie mesta v spoločnosti ohodnotené na 688 393,22 eura. Kúpna cena sa však zdala nízka aj Ignácovi Kolekovi (KDH), ktorý ju navrhol zvýšiť na viac ako 1,5 mil. eur. Viac za akcie chcel pre mesto získať aj Ján Hrčka (BPP), ktorý navrhol akcie predať za 1 milión eur. Ani jeden z pozmeňovacích návrhov neprešiel. Poslanci predaj akcií schválili v pôvodnom znení.

Mesto predá akcie majoritnému vlastníkovi

Mesto sa rozhodlo akcie v Slovenskej stavbe a prístavoch predať majoritnému vlastníkovi, londýnskej spoločnosti, pretože podnikanie spoločnosti nepatrí do komunálneho záujmu hlavného mesta. Samospráva ako minoritný akcionár nemá v súčasnosti ani žiadne zastúpenie v orgánoch spoločnosti, a to ani v štatutárnom a ani v dozornom orgáne.

Jediného zástupcu mesta v dozornej rade spoločnosti, poslanca Stanislava Fialu, odvolali na mimoriadnom valnom zhromaždení ešte v marci 2012. Mesto už nedostalo možnosť do funkcie nominovať ďalšieho zástupcu. Mesto ako menšinový akcionár už má len základné akcionárske práva, teda môže požiadať predstavenstvo spoločnosti o zvolanie mimoriadneho valného zhromaždenia a zúčastniť sa na valnom zhromaždení s hlasovacím právom v podiele 7,01 percenta.

Predaj je jedinou možnosťou získať peniaze v prospech mesta

Spoločnosť akcionárom dlhodobo nevypláca dividendy, predaj akcií je preto jedinou možnosťou získať príjem v prospech mesta. Znalecká organizácia v posudku skonštatovala, že podľa výšky podielu mesta v spoločnosti samospráva nemá priamy vplyv na rozhodovanie a riadenie spoločnosti a mesto nemá možnosť ani ovplyvniť rozhodnutie predstavenstva spoločnosti pri nakladaní s majetkom. Ako menšinový akcionár je mesto tiež odkázané na rozhodnutie valného zhromaždenia o vyplatení dividend. Predajom predmetných akcií sa nezmení vplyv hlavného mesta na stav územia, na ktorom sú nehnuteľnosti spoločnosti.

Spoločnosť Slovenská plavba a prístavy podniká vo vnútroštátnej a zahraničnej doprave tovarov a osôb po vnútrozemských a vodných cestách, medzi jej predmet podnikania patrí aj riečno-námorná doprava tovarov loďami či preklad a skladovanie tovarov. Spoločnosť tiež nakupuje a predáva pohonné hmoty, prevádzkuje parkovacie plochy, zásobuje plavidlá pohonnými hmotami, náhradnými dielmi, potravinami či iným tovarom potrebným pre plavbu.

Odporúčané články

Na domácom úseku Dunaja je plavebná prevádzka zatiaľ bez obmedzení Bratislava predáva akcie v Slovenskej plavbe a prístavoch

Neprehliadnite

Opozícia tvrdeniami o osobitnom odvode zavádza verejnosť a hovorí hlúposti, tvrdí Danko Skvelá Paulína Fialková je tretia vo Svetovom pohári, v Hochfilzene bola v Top 10 aj Kuzminová SpaceShipTwo vyletel do kozmického priestoru, úspech priblížil komerčné výlety do vesmíru Bödör zásadne odmieta mediálne hry, s vraždou Kuciaka nemal nikdy nič spoločné Ceny potravín na Slovensku rástli najrýchlejšie v EÚ a to ešte reťazce neplatili Dankov odvod Švajčiarsky pohár 2018: Slovenskí hokejisti za 15 sekúnd zmazali náskok Rusov, ale nakoniec prehrali (foto) Šarže kvapiek Pleumolysin sťahujú z trhu, zistili nedostatok v ich kvalite Domáce je lepšie? Nie vždy. Tieto štyri druhy potravín radšej kúpte v obchode

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies