Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Medzinárodné saleziánske športové hry 2014 Foto: PGSI 2014
28. 04. 2014 14:03 Šport od Webnoviny.skSITA Diskusia

Bratislava privíta tisícku mladých športovcov z celej Európy

Medzi hlavných organizátorov medzinárodných športových hier patrí salezián Radovan Rumanovič. Ten v rozhovore objasňuje, prečo mladí prídu súťažiť do Bratislavy.

Čo sú to PGSI?

Sú to Medzinárodné saleziánske športové hry. Saleziáni každoročne organizujú svoju olympiádu. Prvýkrát v roku 1990. Pozývajú na ňu účastníkov zo všetkých saleziánskych stredísk po celom svete. Z ekonomických dôvodov chodievajú účastníci najmä z Európy. Cieľom je umožniť mladým zažiť nadnárodné a saleziánske športové hry.

Prečo šport?

Don Bosco, náš zakladateľ, chcel, aby oratórium bolo fara, škola, ihrisko a dom. To sú naše štyri piliere. Dom, ktorý vychováva. Fara, ktorá privádza k viere. Škola, ktorá pripravuje do života a ihrisko ako priestor, kde sa môžu mladí zabaviť.

Čiže nejde hlavne o výsledky.

Ide o výsledky, ale zároveň aj o tri ďalšie piliere. Keďže je to športová akcia, ide o výsledky, ale ponúkame mladým, aby si tam našli aj tieto tri piliere.

Podujatie bude prvýkrát na Slovensku.

Vždy to býva v hlavnom meste usporiadateľskej krajiny. Keďže tento rok oslavujeme 90. výročie príchodu saleziánov na Slovensko, požiadali sme o organizovanie PGSI. Je to jedna z osláv tohto výročia.

Radovan Rumanovič
Foto: archív
Koľko mladých príde na Slovensko?

Športovcov bude približne 1000. Z toho 120 Slovákov z celého Slovenska. My máme reprezentačné výbery vo futbale a volejbale. Z iných krajín prídu napríklad jednotlivé školy, či strediská.

V akých športoch sa súťaží?

Futbal, futsal, ženský futbal, volejbal, basketbal a stolný tenis. Súťaží sa v dvoch kategóriách, staršej a mladšej. Mladšia sú ročník narodený v roku 1998 a mladší a starší zas od roku narodenia 1997.

Kedy začínajú tieto hry?

Začínajú 30. apríla a potrvajú do 5. mája. Slávnostné otvorenie hier bude 1. mája v Hant aréne v Bratislave, kde bude kultúrnospoločenský program. V nedeľu 4. mája bude slúžiť omšu bývalý saleziánsky hlavný predstavený Pascual Chávez, ktorý je veľký športový nadšenec.

Kde budú prebiehať športové zápolenia?

Vytvorili sme športový areál na Pasienkoch. Okolo štadióna sme prenajali ihriská a haly. V hale Mladosť sa bude hrať stolný tenis, basketbal a volejbal. Na ihriskách Slovanu futbal, ženský futbal a futsal na umelej tráve. V Dome športu sa bude hrať basketbal, na Kalinčiakovej volejbal. V hale Elán vytvoríme Valdocco. V Turíne na Valdoccu vzniklo prvé oratórium. Pre nás v Bratislave ponesie tento názov športová dedina, kde budú mať športovci obedy a večere. Tu však budú prebiehať aj ostatné tri spomínané piliere. Dom, ktorý bude predstavovať – radostnú atmosféru, kaplnka, kde sa bude dať pomodliť, škola, v ktorej mladí môžu vytvoriť priateľstvá. Budú tu spoločenské hry, drotárske remeslá.

Patronát nad podujatím zobrali známi športovci, alebo známe osobnosti z oblasti športu.

Ceny odovzdávať prídu napríklad známy športový komentátor Alfonz Juck, strelkyňa a olympijská medailistka Zuzana Štefečeková, športový gymnasta Samuel Piasecky, basketbalista Martin Rančík a vodný slalomár Matej Beňuš. V čestnom predsedníctve hier je aj Marek Hamšík.

Koľko ľudí sa stará o zdarný priebeh hier?

Máme 200 dobrovoľníkov. Desiati hry pripravovali už rok. Ďalších 15 ľudí sa pridalo od februára. Robia to zadarmo bez nároku na mzdu, ale s veľkým nadšením.

Aké sú ambície slovenských športovcov?

Súťažíme v každej disciplíne. Chceme vyhrať aspoň dva športy. Slováci už viackrát vyhrali futbalový a futsalový turnaj. Naposledy v Chorvátsku sme skončili vo futsale mladší i starší druhí. Chceme získať čo najviac zlata.

Organizátorom hier sú Saleziáni dona Bosca, ktorí si aj týmto spôsobom pripomínajú 90. výročie príchodu prvých saleziánov na Slovensko (september 1924). Hry sa budú konať od 30. apríla do 5. mája v Bratislave v športovom areáli na Pasienkoch. Pre účastníkov bude popri športovom zápolení vo futbale, futsale, volejbale, basketbale a stolnom tenise pripravený aj bohatý sprievodný a duchovný program, napr. sväté omše, modlitby, adorácie, prehliadka mesta, výlet loďou po Dunaji, hudobný koncert či záverečná párty.

Logo hier PGSI 2014 tvorí trojica postavičiek. Najväčšia postavička v strede vystihuje úlohu saleziána medzi mladými. Snaží sa dostať medzi nich, sprevádzať ich a aj cez šport ich priblížiť k cieľu – k spáse duše. Ďalšie dve postavičky v logu skáču, a predstavujú mladých.

Hry odštartujú slávnostným otváracím ceremoniálom 1. mája o 20:00 v HANT Aréne na Pasienkoch. V programe, ktorý bude moderovať Adela Banášová, vystúpi Symfonický orchester a spevácky zbor Konzervatória v Bratislave, taliansky zbor Summertime so speváčkou Chiarou (finalistka X-factor Italy), Mária Čírová s kapelou, tanečné divadlo aTak a folklórny súbor Kremienok. Súčasťou programu bude aj interaktívne predstavenie krajín. Priame prenosy z hier – vrátane otváracieho ceremoniálu – bude vysielať česká kresťanská televízia TV NOE.

Odporúčané články

Stanislav Zvolenský: Ján Pavol II. je jedinečným príkladom úcty k človeku Saleziáni pôsobia na Slovensku 90 rokov

Neprehliadnite

Boli sme na tom už všelijako, okomentoval Sólymos klesajúce preferencie Mosta-Híd Cestu na Srí Lanku radšej zvážte, zahraniční turisti môžu predstavovať pre teroristov atraktívny cieľ Ferrero aj Lavazza dostali podozrivé zásielky, vyhrážajú sa im otrávením výrobkov Na Slovensko sa dostane saharský prach, teploty budú atakovať tridsiatku a môžu padnúť rekordy Koaličná rada mala rokovať o sociálnom balíčku, stretnutie na poslednú chvíľu presunuli Hanby Bratislavy: Škaredé detaily, ktoré kazia dojem z našej najväčšej pýchy Video: Vlak s vodcom Kimom v Rusku za jazdy čistili a musel aj „cúvať“, lebo netrafili koberec Bankové trójske kone neustále útočia, kyberzločinci takto napadli státisíce ľudí

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Šport

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.