Bratislava si pripomenula najväčšiu povodeň na Dunaji

Udeľovanie ocenení za pomoc pri najväčšej povodni na Dunaji
Atmosféra pod hradom Devín pri príležitosti 50. výročia živelnej pohromy na Dunaji. Bratislava, 10. jún 2015. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 10. júna (WEBNOVINY) – Štátny tajomník ministerstva obrany Miloš Koterec v utorok odovzdal pri príležitosti 50. výročia najväčšej povodne na Dunaji pamätné medaily.

Obrazom: V Bratislave si pripomenuli živelnú pohromu na Dunaji

Voda sa na nížinu valila až tri týždne

Bývalý náčelník ženijného vojska Československej ľudovej armády Jiří Brychta dostal Pamätnú medailu náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky III. stupňa, ďalší 14 vojenskí veteráni a ženisti dostali pamätné medaily „Ruky ženistov“. Agentúru SITA informovala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Balleková.

Udeľovanie ocenení za pomoc pri najväčšej povodni na Dunaji
Foto: SITA/Marko Erd

„Pri spomienke na mimoriadne tragickú povodeň na Dunaji spred 50-tich rokov môžeme po rokoch oceniť obetavú prácu príslušníkov vtedajších bezpečnostných zložiek – vojakov, no predovšetkým ženistov, hasičov, policajtov i vodných hospodárov. Práve vy a vaši kolegovia ste pred 50-timi rokmi zohrali tú najdôležitejšiu úlohu pri záchranných prácach tu, ako aj na celom Žitnom ostrove. Zachraňovali ste ľudí a ich majetok počas tejto obrovskej povodne. Je mimoriadne ťažké predstaviť si, aký nesmierne vyčerpávajúci musel byť boj s vyliatym Dunajom, ktorého voda sa na nížinu valila až tri nepredstaviteľné týždne,“ uviedol Miloš Koterec.

Pre povodeň evakuovali desaťtisíce ľudí

Tak ako vtedy, aj dnes patrí podľa štátneho tajomníka medzi priority a rozhodujúce úlohy nášho ženijného vojska predovšetkým domáci krízový manažment – čiže pohotovosť počas povodní a iných živelných pohrôm.

„Zabezpečenie prepravy ľudí zo zaplavených oblastí, odstraňovanie následkov krízových situácií, budovanie náhradných mostov, hrádzí – jednoducho pomoc ľuďom, ktorí sú v ťažkých chvíľach na ňu odkázaní,“ doplnil. Ozbrojené sily SR pri príležitosti 50. výročia najväčšej povodne na Dunaji pripravili statické ukážky ženijnej techniky, ktorá je pravidelne nasadzovaná pri odstraňovaní následkov povodní.

Udeľovanie ocenení za pomoc pri najväčšej povodni na Dunaji
Foto: SITA/Marko Erd

V roku 1965 bolo pre obrovskú povodeň nutné na Žitnom ostrove evakuovať 54-tisíc ľudí. Významnú pomoc pri tejto povodni poskytla armáda, najmä ženijné vojsko pri obnove hrádzí, úprave ciest a zabezpečení prepravy obyvateľstva.

Povodeň spôsobila obrovské materiálne škody. Zničila približne štyritisíc domov a ďalších viac ako šesťtisíc poškodila. Zaplavených bolo 250 kilometrov ciest a 70 kilometrov koľajníc. Povodeň zničila úrodu na 94-tisícoch hektároch pôdy a asi 300-tisíc ovocných stromov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miloš Koterec