Bratislava uspela v celosvetovom výskume zelene v mestách, predstihla Prahu aj New York

BRATISLAVA: Park
Foto: ilustračné, SITA/Marek Velček

BRATISLAVA 1. mája (WebNoviny.sk) – Bratislava je tretím najzelenejším mestom pre turistov, rozhodol o tom prieskum spoločnosti TravelBird, ktorý skúmal mestá celého sveta so zreteľom na životné prostredie.

Najväčšie plochy zelene má podľa výskumu Reykjavík a druhé miesto obsadil Auckland z Nového Zélandu. O desať bodov menej ako Bratislava dostal švédsky Goteburg a takmer o sto bodov menej austrálske Sydney.

Najmenej zelene je v Budapešti

Z európskych miest je štvrtým najzelenším mestom Praha, ktorá sa v rebríčku dostalo vyššie ako taliansky Rím či švajčiarsky Bern. V rámci krajín Vyšehradskej štvorky je tretím najzelenejším mestom Varšava, ktorá však v celosvetovom hodnotení dosiahla až dvanáste miesto.

Viedeň je o päť miest nižšie, na sedemnástom mieste, a prvých top 20 celosvetového rebríčka uzatvára maďarská Budapešť. Mestom s väčším počtom zelene v metroch štvorcových v Spojených štátoch amerických je Washington, za ktorým hneď nasleduje Los Angeles.

Porovnávali tri kategórie

Na chvoste rebríčka v rámci európskych miest skončil turecký Istanbul, grécke Atény a francúzske mestá Lyon a Paríž. K mestám s najmenším množstvom zelených plôch v Severnej a Južnej Amerike výskum pridelil New York, Mexiko City a Santiago v Čile.

Výskum spoločnosti TravelBird, ktorá sa zameriava na cestovný ruch, vybral 50 miest z krajín OECD s dôrazom na zelené plochy. Následná analýza porovnávala oblasti v rámci celej plochy mesta a rozdelila ich do troch kategórií: prírodné oblasti, priestor vytvorený človekom a potravinárska výroba.

V rámci týchto kritérií výskum vypočítal v metroch štvorcových množstvá niekoľkých typov zelene, medzi ktoré zahrnuli lesy, verejné záhrady a parky, golfové ihriská, ovocné sady, vinice a ďalšie. Celý rebríček je možné pozrieť na webovej stránke výskumu spoločnosti TravelBird.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie OECD Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvojV4 Vyšehradská štvorka