Bratislava víta Európsky summit, inovácie pomôžu rastu

Summit
Zľava: Predseda BSK Pavol Frešo, prezident Európskeho výboru regiónov Mike Markkula a podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič počas TB pri príležitosti 7. Európskeho summitu regiónov a miest. Bratislava, 8. júl 2016. Foto: SITA/Marko Erd

Bratislava 8. júla (WebNoviny.sk) – Európska únia (EÚ) momentálne potrebuje energiu z tej najspodnejšej úrovne, a to z miest a regiónov. Tie v EÚ totiž môžu prispieť k rozvoju blaha občanov a investícií. Na úvodnej tlačovej konferencii 7. Európskeho summitu regiónov a miest v Bratislave to povedal predseda Európskeho výboru regiónov Markku Markkula.

Impulzom tohto summitu je podľa jeho slov Bratislavská deklarácia, ktorej hlavná téma je prepájanie a investovanie.

Chceme na maximum využiť strategický investičný balík EÚ a použiť ho v mestách a regiónoch. Po brexite máme pocit, že túto snahu musíme urýchliť. Investície je potrebné presne zacieliť a na toto sa bude zameriavať akčný plán vyplývajúci z Bratislavskej deklarácie,“ povedal Markkula.

Trvá problém s obnovením investícií

Opierať sa chcú o základné piliere európskej politiky ako Energetickú úniu, inteligentnú dopravu, mestský program EÚ. „Chceme, aby Európa rástla udržateľne, preto chceme podporovať mladé podniky či výskum a inovácie. Pôjde o komplexnú investíciu a konkrétne aktivity, ktoré pomôžu ľuďom,“ skonštatoval.

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič zdôraznil, že na tento summit prišlo takmer 800 účastníkov z celej Európy, medzi ktorými sú zástupcovia miest a regiónov i Európskej komisie. „V EÚ často hľadáme spôsob, ako najlepšie vysvetliť občanom, čo únia znamená, čo im môže priniesť, ako pretaviť všetky tie politiky do konkrétnych opatrení a dôkazov, že sa európska spolupráca vypláca,“ uviedol.

Posledný Európsky summit regiónov a miest sa konal pred dvoma rokmi a podľa Šefčoviča naďalej trvá problém s obnovením investícií do európskej ekonomiky, ktoré poklesli oproti obdobiu spred ekonomickej krízy o viac ako 300 miliárd eur ročne. „Preto bude veľmi dôležitou témou, ako obnoviť tieto investície, ako ponúknuť investorom kvalitné projekty v našich mestách a regiónoch, ako zamerať projekty tak, aby umožnili mestám a regiónom stať sa inteligentnými či akým spôsobom formovať politiky, ktoré budú udržateľné,“ spresnil Šefčovič.

Kiska považuje Úniu za úžasný projekt

Mestá a regióny musia byť nielen advokátmi, ale aj presadzovateľmi potrieb občanov smerom k EÚ, vyhlásil prezident SR Andrej Kiska, ktorý prostredníctvom videa pozdravil účastníkov úvodnej diskusie summitu. Podľa hlavy štátu je dôležité, aby mestá i regióny zároveň boli sprostredkovateľmi myšlienky EÚ o vzájomnej pomoci a spájaní sa.

Podporu a prepojenie regiónov, miest a obcí Európy považuje za veľmi dôležitú tému, preto je presvedčený o dôležitosti a patričnom význame tohto summitu. „Bol by som radšej, keby sa odohrával v menej napätej atmosfére, v stabilnejších a pokojnejších časoch. Verím však, že všetky výzvy sme schopní zvládnuť a v hľadaní riešení dokážeme, ako doteraz, postupovať spoločne,“ uviedol Kiska.

Práve obce, mestá a regionálne parlamenty podľa jeho slov sú najbližšie k ľuďom a ich zástupcovia dokážu veľmi adresne prijímať opatrenia na skvalitnenie života a zabezpečenie každodenných oprávnených potrieb verejnosti. „Obyvatelia vašich miest sú nielen občanmi vašej krajiny, ale sú aj európskymi občanmi a na to netreba zabúdať. Mnohé mestá a obce na Slovensku rastú a rozvíjajú sa vďaka EÚ, nadnárodným partnerstvám a tento dôležitý úspech sa musí preniesť zo samosprávy na jej občanov,“ povedal účastníkom summitu prezident.

EÚ považuje za úžasný projekt, ktorý podľa neho nie je o politike pre Brusel, ale o politike pre jej občanov. Kiska preto dúfa, že v kľúčových témach summitu nájdu jeho účastníci porozumenie, ale aj zrozumiteľné riešenia, ktoré zvýšia stabilitu EÚ a prosperitu jej miest i regiónov.

Nezáujem pre veľkú byrokraciu

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavol Frešo pripomenul, že na summite budú rokovať o doinvestovaní do dopravnej infraštruktúry či o zjednodušení čerpania eurofondov. „Všetci registrujeme zväčšujúci sa počet starostov a primátorov, ktorí hovoria, že nemajú záujem o eurofondy, a to pre veľkú byrokraciu,“ vysvetlil Frešo s tým, že sú aj prípady, keď niektorí museli eurofondy vrátiť. Podľa neho je dôležité, aby stredná a východná Európa využila efektívne eurofondy priamo v mestách, obciach či v infraštruktúre.

Dôležitou témou podujatia je aj dostať najmodernejšie technológie priamo sem, na naše územie,“ podotkol. Frešo verí, že 7. Európsky summit regiónov a miest v Bratislave bude prelomový a jeho výsledky sa budú „žať“ ešte mnohé roky. Podľa primátora Bratislavy Iva Nesrovnala sú tieto dva dni výbornou príležitosťou, aby samosprávy hovorili o veciach, ktoré ich trápia. „Mestá v Európe čelia spoločným problémom, ktoré sa týkajú napríklad výstavby bytov, mobility, ochrany životného prostredia, tvorby pracovných miest, nárastu extrémizmu či migrácii,“ povedal.

Hlavnou témou summitu je potreba investícií a lepších cezhraničných spojení. Summit je jedným z hlavných podujatí počas slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie. Organizuje ho Európsky výbor regiónov, spoluorganizátormi sú mesto Bratislava a Bratislavský samosprávny kraj.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaMaroš ŠefčovičPavol Frešo