Bratislave hrozí štrajk šoférov, mesto chce znížiť dotácie

Dpb
Mesto Bratislava v tohtoročnom rozpočte navrhuje, aby Dopravný podnik najazdil v tomto roku zhruba rovnaký počet kilometrov, ale za dotáciu nižšiu asi o 3,5 milióna eur. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 7. apríla (WEBNOVINY) – Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal dôvody na prípadný štrajk zamestnancov Dopravného podniku Bratislava (DPB) nevidí. „Situácia v Dopravnom podniku je stabilná, financovanie beží,“ povedal na utorňajšom brífingu primátor Nesrovnal.

Reagoval tak na vyjadrenia odborárov z DPB, podľa ktorých by mohlo zníženie dotácie na bežnú prevádzku, navrhované v tohtoročnom rozpočte, viesť k znižovaniu počtu liniek, znižovaniu miezd či dokonca k prepúšťaniu zamestnancov DPB.

DPB by malo dostať viac než vlani

Primátor Nesrovnal hovorí, že vydal vedeniu Dopravného podniku Bratislava pokyn, aby neprepúšťali zamestnancov a neznižovali mzdy. „Na prepúšťanie zamestnancov či znižovanie miezd nevidím žiadny dôvod,“ povedal na brífingu Nesrovnal. Dodal, že Dopravný podnik by mal tento rok dostať dokonca viac peňazí ako vlani.

Celková navrhovaná suma pre DPB je podľa primátora o viac ako päť miliónov eur vyššia. Inak to však vidia odborári z Dopravného podniku Bratislava, ktorí už v utorok dopoludnia upozorňovali, že primátor mieša kapitálové výdavky s bežnými.

Odborári totiž vypočítali, že mesto dopravnému podniku na bežné prevádzkové potreby navrhuje v rozpočte o takmer 3,5 milióna eur menej ako vlani. Za menšiu dotáciu by však chcelo približne rovnaké výkony ako vlani, DPB by mal totiž podľa návrhu rozpočtu aj tento rok najazdiť približne 45 miliónov vozových kilometrov.

„Z toho logicky vychádza jedno, menej liniek pre cestujúcich, nižšie mzdy, prepúšťanie a s tým spojené narastajúce nepokoje medzi zamestnancami DPB. Zamestnanci tak prídu o svoje sociálne istoty, čo môže zapríčiniť neudržanie sociálneho zmieru,“ podotkol predseda Základnej organizácie integrovaného odborového zväzu (ZO IOZ) – divízia Autobusy Július Orban.

Situácia je podľa Nesrovnala stabilná

Primátor Nesrovnal si však stojí za tým, že dopravnému podniku nedáva menej peňazí. Naopak, tvrdí, že situácia je stabilná. „Za tri mesiace tohto roku dostal dopravný podnik 18 miliónov eur, to je presne to, čo dostal aj za minulý rok,“ povedal v utorok primátor.

Tvrdí tiež, že mesto si splní všetky záväzky, ktoré mu budú voči dopravnému podniku vyplývať zo zmluvy o výkonoch. „Bratislava si splní všetky záväzky za podmienky, že budeme vedieť obyvateľom vysvetliť, kam tie peniaze idú,“ povedal primátor s tým, že v podniku chce nechať skontrolovať hospodárenie.

Odborári varujú pred štrajkom

Podľa odborárov si zatiaľ mesto oficiálne žiadne výkony v dopravnom podniku neobjednalo. Mesto totiž zatiaľ nemá schválený rozpočet a funguje v rozpočtovom provizóriu, čo znamená, že mesačne majú na fungovanie len jednu dvanástinu minuloročného rozpočtu.

„Mesto chce za rovnaký objem vozokilometrov poskytnúť dotáciu o 3,5 milióna eur menej. My jazdiť musíme, z toho vyplýva, že ak musíme jazdiť za menšie peniaze, tak to znamená zmrazenie alebo znižovanie miezd zamestnancov alebo prepúšťanie. To je tá strata sociálnych istôt, ktoré môžu vyústiť až do štrajku,“ hovorí predseda ZO IOZ Elektrické dráhy, Technická infraštruktúra Peter Golej o možných scenároch v prípade, že mesto prijme rozpočet v navrhovanej podobe.

Ako dodal, štrajku by sa najradšej vyhli. Odborári sa preto spoliehajú na mestských poslancov, ktorí už avizovali, že pripravujú hromadnú zmenu rozpočtu, v ktorej chcú okrem iného presadiť aj zvýšenie dotácie pre DPB. O rozpočte by mali bratislavskí mestskí poslanci rokovať vo štvrtok 9. apríla na mimoriadnom zasadnutí mestského zastupiteľstva.

Odbory Autošofér v DPB súhlasia s kontrolou

Výbor odborovej organizácie Odbory Autošofér v DPB sa dištancuje od kampane troch ďalších odborových organizácií pôsobiacich v bratislavskom dopravnom podniku. Celú akciu ich predsedov považujú Odbory Autošofér v DPB za spolitizovanú.

„Súhlasíme s primátorom Bratislavy pánom Ivom Nesrovnalom a podporujeme ho v kontrole dodávateľských zmlúv v DPB, aby sa preukázalo, či nedochádzalo k úniku finančných prostriedkov určených na dopravu pre subdodávateľov,“ informoval agentúru SITA predseda Odborov Autošofér v DPB Jozef Hitka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivo Nesrovnal
Firmy a inštitúcie DPB Dopravný podnik Bratislava