Bratislavské hudobné slávnosti oslávia polstoročnicu

Orchester hudobnici
Foto: SITA/ Rozhlas a televízia Slovenska

BRATISLAVA 21. septembra (WEBNOVINY) – Milovníci klasickej hudby sa budú po roku opäť stretávať na Bratislavských hudobných slávnostiach. Slávnostné fanfáry jubilejného 50. ročníka medzinárodného hudobného festivalu zaznejú v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie, v bratislavskej Redute v nedeľu 21. septembra o 19:30 a slávnosti potrvajú do 12. októbra.

Na úvod jubilejného ročníka Bratislavských hudobných slávností (BHS) vystúpi prominentný orchester, ktorý na Slovensku účinkuje vôbec po prvý raz, Izraelská filharmónia. Otvárací koncert pod taktovkou osobnosti svetového mena Zubina Mehtu prinesie publiku diela Ludwiga van Beethovena, Wolfganga Amada Mozarta a Richarda Straussa.

Nebude chýbať ani operná diva Edita Gruberová

Edita gruberova
Foto: SITA/AP

Na jubilejný medzinárodný festival pozvali organizátori v spolupráci s Festivalovým výborom BHS orchestre a umelcov z krajín, z ktorých prichádzali v histórii BHS hostia na festival azda najčastejšie. Na tohtoročných BHS sa od 21. septembra do 12. októbra uskutoční 26 festivalových koncertov a verejná generálka koncertu, na ktorom sa v Bratislave opäť predstaví operná diva Edita Gruberová.

„Na 50. ročník Bratislavských hudobných slávností sa nám podarilo pozvať vynikajúce orchestre, dirigentov svetového renomé a prominentných sólistov. Verím, že svojím interpretačným umením presvedčia a strhnú publikum,“ povedala v rozhovore pre agentúru SITA manažérka festivalu Izabela Pažítková.

Pripomenula, že po Izraelskej filharmónii sa publikum môže tešiť na ďalších sedem svetoznámych orchestrov – London Symphony Orchestra, Wiener Philharmoniker, Veľký symfonický orchester P. I. Čajkovského z Moskvy, Českú filharmóniu, Budapest Festival Orchestra, Orchestre national de Lyon a Orquesra simfonica de Barcelona i nacional de Catalunya. Predstavia sa pod taktovkou takých osobností ako sú: Valery Gergiev, Vladimir Fedosejev, Jiří Bělohlávek, Leonard Slatkin, Peter Schneider, Iván Fischer, Pinchas Steinberg a Emmanuel Villaume.

Zaznejú na nich diela od 21 slovenských skladateľov

Pre milovníkov klasiky prinesú 50. BHS-ky podľa Izabely Pažítkovej i vynikajúcich sólistov, ktorí sa tešia na Bratislavu – napríklad huslisti Renaud Capucon, Anthony Marwood a Andrej Baranov. Organizátori sú hrdí aj na to, že v rámci slovenských umelcov, ktorí prezentujú slovenskú hudbu v zahraničí, kde dlhé roky žijú a úspešne účinkujú, príde na festival Julia Fischer. Talentovaná huslistka si získava publikum od newyorskej Carnegie Hall až po japonské scény a v Bratislave vystúpi 10. októbra.

“ Ako sme spomenuli hosťom BHS je skvelá sopranistka Edita Gruberová, ktorá opäť po svojom boku dáva priestor mladým umelcom. Na Slovensku už etablovanému dirigentovi Petrovi Valentovičovi, ale príde i barytonista Richard Šveda, ktorý pôsobí v Nemecku, ale hosťuje aj na ďalších zaujímavých operných scénach,“ avizovala I. Pažítková. Svetoznáma slovenská sopranistka Edita Gruberová vystúpi na BHS 30. septembra.

Zaujímavosťou 50. BHS je fakt, že na nich zaznejú diela od 21 slovenských hudobných skladateľov od najstaršej generácie až po tých najmladších. Zo slovenských orchestrov na BHS 2014 účinkujú Slovenská filharmónia, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu (SOSR), Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina, Slovenský komorný orchester (um. vedúci Ewald Danel) a Quasars Ensemble (um. vedúci Ivan Buffa), ako aj kvartetá Mucha Quartet a Moyzesovo kvarteto, na programe je aj piesňový recitál sopranistky Heleny Becse-Szabó.

Orchester hudba
Foto: SITA/AP

Súčasťou bude aj premiéra prvého slovenského baletného diela

Na komorných koncertoch odznejú diela na slovenských koncertných pódiách málo hrané alebo v novodobej slovenskej premiére, niektoré aj v scénickej podobe. Popri Slovenskom filharmonickom zbore sa na samostatnom koncerte predstaví Spevácky zbor mesta Bratislavy so zbormajstrom a dirigentom Ladislavom Holáskom a tiež Spevácky zbor Lúčnica. Súčasťou BHS je tradične medzinárodná tribúna mladých interpretov New Talent. Na koncerte 6. októbra 2014 bude troch finalistov sprevádzať SOSR pod taktovkou Rastislava Štúra.

Nad 50. ročníkom BHS prevzal záštitu minister kultúry Marek Maďarič. Jeho súčasťou je aj premiéra Baletu Slovenského národného divadla pod názvom Angelika na hudbu Eugena Suchoňa (27.9.) a zaujímavosťou je, že ide o premiéru prvého slovenského baletného diela z roku 1926. Podrobný program je dostupný na webstránke Slovenskej filharmónie http://www.filharmonia.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek Maďarič