Bratislavské kúpalisko Mičurin v júli opäť otvoria

Mičurin
Letné kúpalisko Mičurin Foto: facebook.com/LetneKupaliskoIuventa

BRATISLAVA 8. júla (WEBNOVINY) – Letné kúpalisko Mičurin na Búdkovej ulici v Bratislave otvoria aj počas tohtoročnej letnej sezóny, najprv ho však musia opraviť.

Opravy by mali trvať do 18. júla, oficiálne otvorenie kúpaliska bude záležať od vyjadrenia hygienikov. Agentúru SITA o tom informoval staromestský hovorca Tomáš Halán.

Kúpalisku na Búdkovej hrozilo, že ostane v lete zatvorené, za otvorenie kúpaliska však spustil iniciatívu bývalý prevádzkovateľ kúpaliska, ktorý dostal z nájmu výpoveď, občianske združenia i obyvatelia.

Prevádzkovateľ, organizácia Iuventa – Slovenský inštitút mládeže, v tomto roku kúpalisko pre zlý technický stav neplánoval otvoriť, na opravu totiž nemá peniaze. Po rokovaniach s bratislavským Starým Mestom nakoniec kúpalisko opraví spoločnosť J&T Real Estate. Na kúpalisku Mičurin v týchto dňoch opravia praskliny v bazéne, ktorý dostane i nový náter a laminácie. Ako informovala hovorkyňa spoločnosti J&T Real Estate Katarína Krajňáková, na kúpalisku tiež vyčistia kanalizačnú sieť, potrebná je i revízia elektroinštalácie či nová maľovka. Kúpalisko spoločnosť zrekonštruuje v rámci projektu J&T Real Estate pre Bratislavu ako dar pre obyvateľov, sumu za opravy by preto neradi zverejnili, dodala Krajňáková.

Najprv je potrebné vyriešiť technické otázky tak, aby kúpalisko mohlo začať opäť slúžiť verejnosti. Opravy by mali trvať do štvrtka 18. júla a oficiálne otvorenie kúpaliska závisí od vyjadrenia hygienikov. Som rada, že sa nám podarilo kúpalisko sprístupniť a Staromešťania a návštevníci ho začnú už čoskoro opäť využívať na trávenie voľných chvíľ,“ povedala starostka Tatiana Rosová.

Podľa Šimončiča je kúpalisko prevádzkyschopné

Kúpalisko na Búdkovej tento rok jeho prevádzkovateľ, organizácia Iuventa – Slovenský inštitút mládeže, neplánoval otvoriť pre zlý technický stav. Ľudia z okolia, ktorí sa chodievali na Búdkovú kúpať, sa obávali, že prídu o jediné kúpalisko v Starom Meste, ktoré znovu otvorili v roku 2003. Na jeho sprevádzkovanie vtedy prispelo aj bratislavské Staré Mesto, Iuventa sa vtedy na základe dohody zaviazala prevádzkovať letné kúpalisko päť rokov. Posledné dva roky ho prevádzkovala spoločnosť Nextron, jej konateľom je Marcel Šimončič. Práve on spolu s občianskymi združeniami i ľuďmi spustil iniciatívu za otvorenie kúpaliska.

Šimončič koncom júna obvinil riaditeľa Iuventy – Slovenský inštitút mládeže Viliama Michaloviča, že svojvoľne rozhodol o tom, že kúpalisko túto sezónu neotvorí. Podľa neho sa riaditeľ len vyhovára na nevyhovujúci technický stav kúpaliska. Stav oproti minulému roku sa podľa Šimončiča nezmenil a je prevádzkyschopné. Podľa bývalého prevádzkovateľa do kúpaliska investovali finančné prostriedky, aby ho udržali funkčné, a to približne 6 000 eur do samotného bazéna a 3 900 eur na techniku, ako sú čerpadlá či bazénový vysávač.

Súkromná firma sa ukázala ako nedôveryhodná

Po tom, ako sa objavila iniciatíva za otvorenie kúpaliska, začal riaditeľ Iuventy – Slovenského inštitútu mládeže Michalovič rokovať so Starým Mestom o obnovení prevádzky letného kúpaliska. Iniciatíva za otvorenie kúpaliska totiž riaditeľa Iuventy vyzvala, aby do 30. júna prijal rozhodnutia pre čo najskoršie otvorenie kúpaliska. Ak by tak neurobil, chceli žiadať jeho odstúpenie z funkcie. Výzvu poslali aj ministrovi školstva Dušanovi Čaplovičovi, pod ktorého rezort organizácia Iuventa spadá. Oslovili aj staromestských poslancov a bratislavského primátora. Niektorí za neotvorením kúpaliska videli nejaké skryté záujmy.

Riaditeľ Iuventy Michalovič sa však na júnovom stretnutí s členmi iniciatívy za otvorenie kúpaliska bránil tým, že kúpalisko je v zlom technickom stave a že organizácia by nemohla sama prevádzkovať bazény, lebo nemá peniaze na jeho opravu. Uviedol tiež, že súkromnej firme, ktorá kúpalisko prevádzkovala posledné dva roky, dali výpoveď z nájmu preto, lebo sa ukázala ako nedôveryhodná. Podľa Michaloviča firma neplatila nájom a neodovzdala po výzve priestory. Bývalý prevádzkovateľ kúpaliska však tieto obvinenia odmietol a označil ich za zavádzanie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tatiana Rosová