Bratislavskí mestskí poslanci sa stretnú aj pred komunálnymi voľbami, pribudli im body programu

Mestské zastupiteľstvo v Bratislave
Foto: ilustračné, SITA/Ján Slovák.

BRATISLAVA 5. novembra (WebNoviny.sk) – Bratislavské mestské zastupiteľstvo bude rokovať aj tri dni pred komunálnymi voľbami. Tohtoročné komunálne voľby budú v sobotu 10. novembra, poslanci sa stretnú na zasadnutí mestského parlamentu v stredu 7. novembra.

V programe majú body z nedokončených zastupiteľstiev zo septembra aj októbra. Pribudli však aj nové, spolu teda budú mať poslanci na stole vyše sto bodov. O programe rokovania informuje hlavného mesto SR Bratislava na svojej oficiálnej webovej stránke.

Neukončili osem rokovaní

Zastupiteľstvo sa aj naposledy, koncom októbra, skončilo predčasne. Scenár sa tak opakoval už tretíkrát. Keď nebolo zastupiteľstvo pre nedostatočný počet prezentovaných poslancov uznášaniaschopné, primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal vyhlásil prestávku. Keď nebolo v sále dostatok poslancov ani po prestávke, primátor rokovanie ukončil a zo sály odišiel.

Aj začiatkom októbra i koncom septembra sa rokovania mestského parlamentu skončili skôr, keď neboli poslanci uznášaniaschopní. Poslanci koncom októbra stihli schváliť len program rokovania a niekoľko bodov o prenájme majetku mesta.

Ďalej sa však nedostali a nič z ďalších predložených bodov neprerokovali. Zastupiteľstvo tak na zasadnutí sedelo od predpoludnia, z toho bola jedna hodinová prestávka. Necelý týždeň pred komunálnymi voľbami nemá bratislavské mestské zastupiteľstvo ukončených osem rokovaní.

Pravidlá parkovania

V stredu by sa poslanci mali zaoberať napríklad aj návrhom na zavedenie pravidiel parkovania v Bratislave. Primátor Ivo Nesrovnal sa chce k parkovacej politike v meste stále vrátiť. Mestskému zastupiteľstvu chce na stredajšom rokovaní mestského parlamentu opäť predložiť na schválenie návrh na zavedenie pravidiel parkovania v Bratislave.

Naposledy sa mestské zastupiteľstvo parkovaním v meste malo zaoberať koncom júna, nakoniec sa však k nemu poslanci nedostali, pretože rokovanie nedokončili. Už niekoľkýkrát mali mať poslanci na stole návrh Dodatku Štatútu hlavného mesta SR Bratislavy, ktorý súvisí s parkovacou politikou. Viackrát sa poslanci s primátorom pri tomto bode pohádali alebo sa k jeho prerokovaniu vôbec nedostali.

Túto tému z rokovania primátor už aj viackrát stiahol. Z parkovacej politiky v meste sa stala kauza a zavedenie pravidiel parkovania sa stále odďaľuje.

„Sme na konci volebného obdobia a nemáme pripravené ani jedno záchytné parkovisko, nemáme pripravenú mestskú hromadnú dopravu. Obávam sa, že zavedenie parkovacej politiky sa presúva na nové volebné obdobie,“ povedal ešte v lete mestský poslanec Ján Budaj, ktorý predložený dodatok dlhodobo kritizuje.

Anarchia v rokovacej sále

V rokovacej sále počas mestských zastupiteľstiev nastáva anarchia, ktorá trvá aj niekoľko hodín. To, čo sa deje v bratislavskom mestskom zastupiteľstve, nemá so zdravým rozumom nič spoločné, tvrdí primátor hlavného mesta.

Reagoval tak na otázku, aký je jeho názor na zasadnutia zastupiteľstva, ktoré v súčasnosti strácajú kultúru, sú plné zmätkov, nepochopenia a často aj bez disciplíny.

„Niektorí poslanci sú schopní hodiny hovoriť o tom, či Slovensko má, alebo nemá vyhrať majstrovstvá sveta v hokeji. Je to nezodpovedné a arogantné,“ vyjadril sa pred časom primátor pre novinárov. Rokovania mestského zastupiteľstva nemali podľa poslanca Branislava Kaliského žiadnu kultúru od začiatku tohto volebného obdobia.

„Politické, emotívne a veľakrát urážlivé vystúpenia poslancov na zastupiteľstvo síce nepatria, sú však spôsobené tým, aká je príprava materiálov. Je logické, že odpoveďou na neúctivé správanie sa primátora voči poslancom spôsobuje neúctivé správanie sa druhej strany k nemu,“ pokračoval Kaliský.

Bratislavské mestské zastupiteľstvo sa začína v stredu 7. novembra o 9:00 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivo NesrovnalJán Budaj