Bratislavský magistrát naďalej hľadá nového dodávateľa zimnej údržby

údržba cesty
Foto: ilustračné, Getty Images

BRATISLAVA 15. novembra (WebNoviny.sk) – Bratislavský magistrát aj naďalej hľadá nového dodávateľa zimnej údržby. Kým ho však nájdu, údržba ciest a chodníkov počas zimy je podľa nich zabezpečená. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa Bratislavy Zuzana Onufer.

Súčasná zmluva končí

Zimná údržba v Bratislave je zabezpečená na základe existujúceho zmluvného vzťahu, ktorý sa končí. Zákon umožňuje použiť finančnú rezervu na časovo obmedzené služby,“ poznamenal dosluhujúci primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal pred mesiacom s tým, že to bude do uzatvorenia novej zmluvy s novým dodávateľom na zimnú údržbu.

Maximálna čiastka, ktorú zmluva má, je približne 11 miliónov eur. Považujem túto čiastku za dostatočnú na obdobie do uzatvorenia zmluvy s novým dodávateľom na zimnú údržbu,“ dodal.

Na otázku, či maximálny objem peňazí bude teda 11-miliónov eur, odpovedal, že maximálny objem bude podľa toho, koľko nasneží. Zmluva pre zimnú údržbu ciest sa skončila v októbri tohto roka. Ivo Nesrovnal na pracovných raňajkách pre novinárov v polovici októbra spomenul, že nepodpíše dodatok zmluvy s firmou A.R.K., ktorá sa končí v októbri tohto roka.

Rokovanie s Vallom

Zuzana Onufer pripomenula, že zimná údržba bude predmetom rokovania Nesrovnala s novozvoleným primátorom Matúšom Vallom. Ako uviedol Vallo v tlačovej správe Regionálneho združenia starostov mestských častí Bratislavy, novú zmluvu o zimnej údržbe Bratislavy detailne nepozná, problém však považuje za akútny.

Chcem vytvoriť krízový manažment, ktorý by riešil všetky vážne problémy Bratislavy. Medzi ne bude patriť aj zimná údržba,“ doplnil. „Okrem toho plánujem urobiť informačnú kampaň, aby boli Bratislavčania o aktuálnych témach ako aj o ich riešeniach vždy včas informovaní,“ dodal Vallo.

Po novom sa musia samosprávy vyrovnať aj s novou novelou cestného zákona. Ten stanovil, že o chodníky pred domami a bytmi sa už nemusia starať ich majitelia, starostlivosť prechádza na mesto a mestské časti. „Výmer chodníkov v správe magistrátu sa zvýšil o takmer milión metrov štvorcových,“ povedala Zuzana Onufer.

Údržba komunikácií

Zimná údržba komunikácií je najmä pohotovosť pracovníkov a mechanizmov k zásahu, posyp chemickým alebo inertným materiálom s pluhovaním, prípadne frézovanie, ručné odpratávanie snehu a ľadu. Patrí sem aj údržba cestnej zelene, najmä celoročná starostlivosť o trávnaté porasty, odstraňovanie nevhodných drevín, výruby stromov, kríkov, vyberanie pňov a okopávanie.

Spoločnosť A.R.K. technické služby, s.r.o. svoje služby hlavnému mestu SR Bratislave poskytovala na základe zmluvy na dodávku služieb letnej údržby komunikácií, údržby dopravnej zelene, zimnej údržby komunikácií a nakladania s odpadmi na území hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy. Zmluva bola účinná od 1. novembra 2010.

Bratislavský magistrát hľadá nového dodávateľa letnej a zimnej údržby. Predmetom zákazky je letná a zimná údržba komunikácií a cestnej zelene na území mesta Bratislavy na štyri roky, odhadovaná hodnota zákazky je 42 900 990 eur bez DPH. Na otázku, koľko záujemcov sa zatiaľ prihlásilo, mesto uviedlo, že to prezrádzať nebudú.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivo NesrovnalMatúš Vallo