Bratislavský maratón vyhrali Čech Čípa a Maďarka Bódiová

ČSOB Bratislava Marathon
Bežci na trati počas 11. ročníka bratislavského mestského maratónu - ČSOB Bratislava Marathon. Bratislava, 3. apríl 2016. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 3. apríla (WebNoviny.sk) – Víťazom 11. ročníka bratislavského mestského maratónu – ČSOB Bratislava Marathon 2016 sa stal český vytrvalec Jiří Čípa v osobnom rekorde 2:27:41 h a zinkasoval prémiu 300 eur. Tridsaťročný vytrvalec z Brna sa stal prvým českým víťazom v histórii podujatia. Na druhej priečke finišoval Poliak Hubert Wiedrak (2:29:37) z Poľska a až tretí dobehol najlepší Slovák. Túto pozíciu však neobhájil Gabriel Švajda („Na 36. kilometri som dostal kŕče do pravého lýtka…“), ale dostal sa na ňu Boris Kotman behajúci za Dynamo Dolný Kubín. Aj on si zlepšil osobný rekord o vyše štyri minúty na 2:37:52 h a okrem prémie 200 eur si vybehal aj bonus 200 eur pre slovenského bežca na celkovej tretej pozícii.

„Bežal som šiesty, možno siedmy maratón v živote. V Bratislave som štartoval piaty raz. Bežalo sa dobre. Bolo dosť teplo, ale fúkal vietor,“ konštatoval v cieli vytvalec z Novohradu v lužbách Dolného Kubína, ktorý sa až za cieľom dozvedel, že je najrýchlejším Slovákom na 11. ročníku ČSOB Bratislava Marathone.

„Fakt som to zistil až vtedy, keď mi to potvrdili v cieli. Nevedel som, aká je situácia predo mnou. Gaba Švajdu som predbehol v Starom Meste, netušil som, že on dovtedy bol najlepším Slovákom,“ pokračoval Boris Kotman, ktorého najviac potešil čas pod 2:38 h. „To je pre mňa väčší úspech ako umiestnenie. Mal som ambíciu urobiť čas okolo 2:38 h. S tým som do Bratislavy prišiel. Zo súperov som poznal akurát Gaba Švajdu. Nevedel som, kto je tu hlavný favorit. Osobný rekord sa mi podaril, tak predsa nemôžem byť nespokojný. Išiel som s tým, že môžem skončiť v prvej desiatke, ale, že skončím v prvej trojke, to sa mi ani nesnívalo,“ zdôraznil rodák z Lučenca.

Najlepšia žena vo vyše 1000-člennom štartovom maratónskom poli bola Maďarka Zsófia Bódiová, avšak pod tri hodiny sa nedostala (3:12:39 h). Stala sa treťou maďarskou víťazkou ČSOB Bratislava Marathon v histórii, pred ňou to dokázali Katalin Farkasová (2008) a Judit Földingová-Nagyová (2009). Bódiová v nedeľu prerušila sériu 6 kenských víťazstiev za sebou. Organizátori bratislavského maratónu však v tomto roku zmenili filozofiu a nepozývali popredných afrických bežcov. Najlepšia zo Sloveniek bola Katarína Píšová (AK Baník Prievidza), ktorá dobehla siedma za 3:27:13 h.

Polmaratón v rámci 11. ročníka ČSOB Bratislava Marathon vyhral maďarský vytrvalec Zsolt Koszár časom 1:06:50 h s náskokom 59 sekúnd pred Jozefom Urbanom (TJ Obal servis Košice), ktorý si vybojoval titul majstra Slovenska. Zverenec Dušana Valenta skompletizoval majstrovský hetrik, keď predtým triumfoval aj v rokoch 2014 a 2015. Bratislavský polmaratón bol preňho príprava na maratón vo Varšave (24. 4.), kde sa pokúsi zabojovať o limit 2:19:00 h na OH v Riu de Janeiro.

„Fúkal protivietor na celej trati. Dnes som chcel bežať na úrovni 1:09:00 h, lebo toto bol môj test pred maratónom vo Varšave. Nečakal som, že pôjdem takto dobre, lebo takmer celú trať som bežal sám. Prvých päť kilometrov bolo pomalých. Začalo ma pichať v ľavom boku. Skúšal som, čo dokážem v posledných troch kilometroch, ale opäť prišlo pichanie… Takže Maďara som dostihnúť už nevládal,“ priblížil dianie na trati Jozef Urban, čerstvý trojnásobný majster SR v polmaratóne mužov.

„Všetky tri tituly majstra SR boli pekné. Minulý rok som sa dlhý čas pripravoval vo Vysokých Tatrách, tak sa mi zdalo, že majstrovský titul som získal ľahšie ako tento rok. Doteraz som totiž nemal vážne preteky. Nečakal som taký kvalitný čas. Fakt nie. Z času, ktorý som dosiahol, som milo prekvapený. Maratón vo Varšave 24. apríla sa mi teraz pôjde možno lepšie. Pokúsim sa o limit pre OH v Rio. Maratón je nevyspytateľný, nikto nevie, čo sa môže stať. Ale limit 2:19:00 h, ktorý stanovil Slovenský atletický zväz, je veľká šanca dostať sa na olympiádu v Riu. Určite sa o túto možnosť pobije viac slovenských vytrvalcov z kategórie elitných bežcov,“ dodal Jozef Urban.

Striebro v rámci domáceho šampionátu patrilo 41-ročnému veteránovi, bývalému 4-násobnému majstrovi SR v maratóne Imrichovi Pástorovi (Slávia TU Košice), a bronz získal takisto ako vlani Branislav Šarkan z MKŠS Kysucké Nové Mesto. Obaja sa ešte dostali pod hranicu 1:10 h.

Súťaž žien v polmaratóne ovládli Maďarky. Solídnym časom 1:16:49 h triumfovala Zsófia Erdélyiová pred Tünde Szabóovou (1:19:00), tretia dobehla najlepšia zo Sloveniek Petra Fašungová (1:19:48). Dvadsaťpäťročná vytrvalkyňa banskobystrickej Dukly si vybojovala na polmaratónskej trati svoj prvý majstrovský titul.

„Ja som spokojná, lebo kríza sa začala až na 17. kilometri. Ale bola veľmi intenzívna. Moje tempo išlo rapídne dolu… Bol to dôkaz toho, že nemám nabehané objemy. Ale keďže pracujem, trénovať môžem iba ráno, respektíve večer, po pracovnej dobe. Ukázalo sa však, že lepšie sa mi behá vtedy, keď nie som pod tlakom okolia, keď nemusím nikomu nič dokazovať. Ja som vôbec nevedela, aké súperky dnes budú na trati. Vôbec som sa nezaujímala o mená súperiek. Ja som si dnes prišla zabehať, tak ako veľa ľudí okolo mňa. Beh som si užila, súperky som vôbec neriešila. S výkonom i výsledkom som spokojná,“ povedala pre agentúru SITA Petra Fašungová, ktorá tento rok skorigovala aj svoje ambície smerom k olympijskému maratónu v Riu.

„Dospela som k názoru, že na takéto veľké preteky ešte nie som pripravená. Snahy zúčastniť sa raz v živote na olympiáde sa zatiaľ nezriekam, ale možno neskôr, ešte nič nie je stratené, vytrvalkyne dobre behajú aj po tridsiatke,“ vysvetlila čerstvá majsterka SR v polmaratóne žien, ktorá pre civilne zamestnanie odsunula bokom aj sľubne rozbehnutú duatlonovú kariéru.

Ďalšie dve medailové pozície v rámci slovenského šampionátu obsadili atlétky Slávie STU Bratislava, druhá finišovala Soňa Vnenčáková a tretia stípliarska špecialistka Katarína Pokorná.

Na celkovo siedmich súťažiach v rámci bratislavského bežeckého víkendu štartovalo dovedna rekordných 11 453 bežcov a bežkýn z 39 krajín.

Výsledky:

Muži – maratón: 1. Jiří Čípa (ČR) 2:27:41, 2. Hubert Wierdak (Poľ.) 2:29:37, 3. Boris Kotman (SR/TJ Dynamo Dolný Kubín) 2:37:52, 4. Jan Dufek (ČR) 2:40:15, 5. Gabriel Švajda (SR/Run for Fun R2R Dvory nad Žitavou) 2:42:16, 6. Petr Kučera (ČR) 2:42:59, 7. Miroslav Ilavský (Jogging club Dubnica n/V.) 2:43:03.

Ženy – maratón: 1. Zsófia Bódiová (Maď.) 3:12:39, 2. Kristýna Chmelková 3:16:44, 3. Lucie Johaníková 3:23:05, 4. Lenka Kohnová 3:23:39, 5. Lada Železná (všetky (ČR) 3:24:09, 6. Katarina Rönngrenová (Švéd.) 3:25:06, 7. Monika Píšová (SR/AK Baník Prievidza) 3:27:13.

Muži – polmaratón: 1. Zsolt Koszár (Maď.) 1:06:50, 2. Jozef Urban (SR/TJ Obal servis Košice) 1:07:49, 3. György Horváth (Maď.) 1:09:07, 4. Imrich Pástor (SR/Slávia TU Košice) 1:09:17, 5. Branislav Šarkan (SR/MKŠS Kys. N. Mesto) 1:09:23, 6. Jiří Matoušek (ČR) 1:11:30,… 47. Ľuboš Bogdányi (SITA Sport Team/Galanta) 1:21:15.

Majstrovstvá SR: 1. Jozef Urban (TJ Obal servis Košice) 1:07:49, 2. Imrich Pástor (Slávia TU Košice) 1:09:17, 3. Branislav Šarkan (MKŠS Kys. N. Mesto) 1:09:23. Družstvá: 1. TJ Obal servis Košice (J. Urban, Valíček, Repák), 2. AŠK Slávia Trnava (M. Puškár, Záhorec, Hladík/Kostický), 3. Atletika ŠK Skalica A (Zalubil, Rehuš, Plačko/Psota).

Ženy – polmaratón: 1. Zsófia Erdélyiová 1:16:49, 2. Tünde Szabóová (obe Maď.) 1:19:00, 3. Petra Fašungová (SR/VŠC Dukla B. Bystrica) 1:19:48, 4. Soňa Vnenčáková 1:21:28, 5. Katarína Pokorná (obe SR/Slávia STU Bratislava) 1:22:05, 6. Ľuboslava Dobócziová (SR/BK Hraj na tie nohy Bratislava) 1:22:17.

Majstrovstvá SR: 1. Petra Fašungová (VŠC Dukla B. Bystrica) 1:19:48, 2. Soňa Vnenčáková 1:21:28, 3. Katarína Pokorná (obe Slávia STU Bratislava) 1:22:05. Družstvá: 1. Slávia STU Bratislava (Vnenčáková, Pokorná, Klčová/Chomaničová), 2. MKŠS Kysucké Nové Mesto (Otrubová, Pochybová, Vitková), 3. AK Veterán Bratislava (Kleskeňová, Pizúrová, Stoličná/Klačanová).

Štafety na polmaratónskej trati: 1. BK Hraj na tie nohy (Repčík, Lendvorský, Š. Wahlandt, P. Ďurec) 1:05:06, 2. Behame.sk „A“ (Paulík, Jurčák, Valachovič, Jablokov) 1:06:46, 3. Behame.sk „B“ (Chomanič, Zámečník, Kopiar, Duška) 1:14:00.