Bratislavský maratón vyhrali Keňania, rekord trate nepadol

Bratislava ČSOB Marathon 2012
Súťažiaci bežci počas siedmeho ročníka bratislavského ČSOB Marathonu 2012. Bratislava, 1. apríl 2012. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 1. apríla (WEBNOVINY) – Traťový rekord na bratislavskom mestskom maratóne odolal aj tento rok.

Víťazný Micah Kiplagat Samoei dosiahol na okruhu medzi Starým mestom a Petržalkou čas 2:21:08 h a za traťovým maximom Vasila Remščuka z roku 2008 zaostal o 1:26 min.

V náročných podmienkach zdolal 31-ročný Keňan svojho krajana Elishu Kiproticha Saweho (2:21:42), tretí dobehol Bielorus Oleg Gur (2:22:13). Zo slovenských bežcov skončil najlepšie Imrich Magyar, ktorého klasifikovali za 2:31:02 h na 9. mieste.

Samoei do 35. km bežal plece pri pleci s ďalším Keňanom Richardom Chepkwonym. Polmaratón zvládol za 1:08:19 h, Chepkwony však nasadené tempo nevydržal a neskôr vzdal. Na trati zažili bežci naozaj prvoaprílové počasie, na petržalskej dunajskej hrádzi silný protivietor, nechýbalo sneženie, dážď a teplota pod 10 °C.

Aj tieto faktory ovplyvnili jeho výkon. Samoei bol pred pretekmi jedným z favoritov, chcel zabehnúť čas okolo 2:16 h. „Boli to najťažšie preteky môjho života. Dnes boli podmienky skutočne náročné. Od 35. km som bežal sám. Bol to aj boj s počasím. Aj keď som si trúfal na lepší čas, dnes sa to nedalo. Ak by boli optimálne podmienky, traťový rekord by som prekonal a určite poriadne zlepšil,“ povedal víťaz v cieli. Samoei za prvenstvo získal finančnú prémiu 2000 eur.

Magyar si od začiatku držal svoje tempo. Po polovici trate bol deviaty (1:12:50) a svoju pozíciu si udržal až do cieľa. „Začal som pomalšie a veľmi opatrne. Vedel som, že vo vetre to bude ťažký maratón. Bola navyše zima, nevedel som sa poriadne rozbehnúť. Aj preto je čas napokon takýto. Ak by bolo počasie lepšie, tri minúty by sa dali dať z času dole,“ uviedol Magyar.

Medzi ženami bola najrýchlejšia Murigiová

Vlaňajšia víťazka polmaratónu Lucy Wambui Murigiová z Kene sa tentoraz presadila na dvojnásobnej trati. Aj napriek nepriazni počasia zlepšila traťový rekord na 2:42:21 h. Doterajšie maximum držala Lilian Koechová z vlaňajška (2:45:30).

Murigiová bežala suverénne, v cieli mala pred Rékou Bátaiovou z Maďarka náskok 3:34 min. Tretia dobehla Keňanka Lilian Koechová (2:49:32), ktorej sa nepodarilo obhájiť vlaňajšie prvenstvo.

Vlani sa mi v Bratislave veľmi páčilo, preto som sa rozhodla vrátiť. Ak by bolo lepšie počasie, trúfala som si na 2:38 h. Dnes to však bolo skutočne náročné,“ uviedla Murigiová, ktorá získala odmenu 1200 eur plus 100 eur za traťový rekord. Zo Sloveniek bola najrýchlejšia Radka Paulinyová (3:16:48).

Polmaratón ovládli Kiplimo a Koechová

Polmaratón vyhral Keňan Stephen Kiplimo. V náročných podmienkach – protivetre a miernom snežení na trati – dosiahol čas 1:04:25 h. Za traťovým rekordom krajana Hosea Tueia zaostal o 40 sekúnd. Ešte v polovici trate bežal Kiplimo na úrovni 1:03 h. „V týchto podmienkach sa nedalo bežať rýchlejšie,“ povzdychol si v cieli Kiplimo.

Aj na ďalších miestach skončili Keňania. S odstupom 4 sekúnd dobehol druhý Jackson Mwendwa Munyao, tretí bol Julius Kiprond Lagat (1:06:03). Zo slovenských bežcov sa najlepšie umiestnil Jozef Urban, ktorý za 1:10:25 h dobehol ôsmy.

„Po sobotňajšom príchode do Bratislavy som sa modlil, aby sa počasie zlepšilo. Trochu sa zlepšilo, ale optimum to nebolo. Vietor mi nedovolil lepší čas a ani výkon, ktorý som plánoval. Do 15. km sa to ešte dalo, potom to už bolo horšie. Chvíľu som nemal s kým bežať, chytil som sa vedúcich maratóncov a s nimi som to potiahol. Na dané podmienky som s časom spokojný,“ uviedol Urban.

Aj v ženskom polmaratóne traťový rekord odolal. Víťazka Nancy Koechová z Kene dosiahla čas 1:14:48 h, jej krajanka Lucy Wambui Murigiová drží rekord výkonom 1:11:51 h z vlaňajška.

Som šťastná, vlani som tu skončila druhá, teraz som vyhrala. Dnešné podmienky mi však nevyhovovali, mám radšej trocha teplejšie počasie, aj keď nie veľké teplo,“ uviedla v cieli Koechová.

Výborne v nedeľu bežala Jana Zatlukalová z Dubnice, ktorá časom 1:19:50 h skončila tretia. „Takmer celý čas som bežala sama. Mám za sebou začiatok sezóny a od tohto výkonu sa teraz odrazím ďalej. Toto bola skúška, chcem sa venovať kratším tratiam na 5 a 10 km, na ktorých sa chcem pokúsiť o limit na majstrovstvá Európy. Bratislavský maratón mám rada, je tu dobrá organizácia, výborní diváci. Dnes som chcela najmä odbehnúť. Na to, že fúkal tak silný vietor, som dosiahla dobrý čas,“ povedala Zatlukalová.

Organizátori 7. ročníka bratislavského mestského maratónu zaznamenali rekordnú účasť. Do všetkých tohtoročných behov sa prihlásilo 7785 bežcov.

Výsledky – ČSOB Bratislava Marathon 2012:

MARATÓN

Muži: 1. Micah Kiplagat Samoei 2:21:08 h, 2. Elisha Kiprotich Sawe (obaja Keňa) 2:21:42, 3. Oleg Gur (Biel.) 2:22:13, 4. Ádám Kovács (Maď.) 2:22:26, 5. Erkolo Ashenafi (Et.) 2:25:03, 6. Aleš Miko (ČR) 2:28:04, … 9. Imrich Magyar (AC Nové Zámky) 2:31:01, 12. Tomáš Kopčík (Trnava) 2:39:57, 13. Boris Csiba (runshop Sport Team) 2:40:15, 14. Ondrej Puškár (ČSOB) 2:41:42, 15. Martin Guttmann (MAC Rača) 2:42:16, 16. Michal Kulich (ŠK Delfín Nitra) 2:42:20, 17. Peter Tichý (ŠKP Čadca) 2:44:09

Ženy: 1. Lucy Wambui Murigiová (Keňa) 2:42:41 h – traťový rekord, 2. Réka Bátaiová (Maď.) 2:46:15, 3. Lilian Koechová (Keňa) 2:49:32, 4. Jana Dorazilová 2:59:52, 5. Ivana Martincová (obe ČR) 3:05:32, 6. Katalin Farkásová (Maď.) 3:09:12, 7. Radka Paulínyová (Trnava) 3:16:48, 13. Michaela Polakovičová (HNTN) 3:37:20, 15. Marcela Kocholová (MŠK Žiar nad Hronom) 3:43:39

POLMARATÓN

Muži: 1. Stephen Kiplimo 1:04:25 h, 2. Jackson Mwendwa Munyao 1:04:29, 3. Julius Kiprond Lagat (všetci Keňa) 1:06:03, 4. Tamás Kovács (Maď.) 1:06:52, 5. Mike Kiprop Cheruiyot (Keňa) 1:07:21, 6. Zsolt Koszár (Maď.) 1:07:48,7, … 8. Jozef Urban (JP Demolex Bardejov) 1:10:25, 11. Tibor Šahajda (Raslavice) 1:11:37, 14. Andrej Orlický (Triatlon team Trnava) 1:15:19, 15. Martin Luhový (AŠK Grafobal Skalica) 1:15:38

Ženy: 1. Nancy Koechová 1:14:48, 2. Mary Wangari Wanjohiová (obe Keňa) 1:16:06, 3. Jana Zatlukalová (Spartak Dubnica) 1:19:50, 4. Zsófia Anissa Biadisová 1:20:32, 5. Ida Kovácsová (obe Maď.) 1:20:39, 6. Ľubomíra Maníková (Spartak Dubnica) 1:22:33, 7. Katarína Pokorná (Slávia STU Bratislava) 1:24:34, 8. Martina Bábelová (Realiz SportTeam) 1:28:10, 9. Renáta Klčová (Družba Piešťany) 1:28:31, 10. Lucia Kamenská (ŠKP Banská Bystrica) 1:31:25

Polmaratónska štafeta: 1. Behame.sk 1:08:17 h, 2. Trigranit with P´art of Heart 1:09:52, 3. Behame.sk 1:12:48