Súd rehabilitoval utečenca, ktorého pred 30 rokmi zabili psy na československej hranici

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Pes
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 14. marca (WebNoviny.sk) – Okresný súd Bratislava I v pondelok svojím rozhodnutím plne rehabilitoval 18-ročného utečenca z Nemeckej demokratickej republiky Hartmuta Tautza. Chlapca zabili psy Pohraničnej stráže na hranici Československa s Rakúskom v roku 1986. Ako informoval hovorca Ústavu pamäti národa (ÚPN) Peter Juščák, Hartmutova rodina má teraz právo na odškodné od Slovenskej republiky.

„Platforma európskej pamäti a svedomia víta rozhodnutie súdu ako prvé uznanie toho, že zabitie utečenca bolo trestným činom. Trestné stíhanie páchateľov musí nasledovať,“ informoval Juščák v tlačovej správe.

Rodina dostane finančné odškodné

Okresný súd Bratislava I vydal podľa ÚPN prelomové rozhodnutie. Tautz bol 18-ročný utečenec z Nemeckej demokratickej republiky, ktorého ťažko zranili psy Pohraničnej stráže a nechali ho zomrieť. Plne ho rehabilitovali na základe zákona č. 119/1990 o súdnej rehabilitácii. Rodina následne od Slovenskej republiky dostane za jeho smrť finančné odškodné.

Ako ďalej informoval Juščák, rodinu zastupoval advokát Lubomír Müller, ktorý pracuje na rehabilitáciách ľudí nespravodlivo stíhaných počas komunizmu a vyhral už niekoľko stoviek podobných súdnych rozhodnutí. „Ide o prvé a precedentné rozhodnutie slovenského súdu, ktorým je vyjadrená morálna satisfakcia obeti Železnej opony,“ povedal Müller.

Ústav vníma rozhodnutie ako prelomové

„Ústav pamäti národa vníma rozhodnutie súdu ako prelomové. Konečne po mnohých desaťročiach sa dostalo trúchliacej rodine morálneho zadosťučinenia. V doterajšej praxi slovenskej justície je to mimoriadny úspech,“ zhodnotil predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák.

Platforma európskej pamäti a svedomia v rámci projektu Justice 2.0 identifikovala zabíjanie civilistov utekajúcich na Západ počas komunizmu ako zločin proti ľudskosti. Platforma podala trestné oznámenia v Nemecku a Poľsku v prípadoch zabíjania nemeckých a poľských občanov na československých hraniciach

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ondrej Krajňák