Brazílska prezidentka pre Snowdena ruší návštevu USA

Dilma Rousseff
Brazílska prezidentka Dilma Rousseff. Foto: SITA/AP

BRAZÍLIA 18. septembra (WEBNOVINY) – Brazílska prezidentka Dilma Rousseffová sa rozhodla zrušiť návštevu Spojených štátov naplánovanú na október.

Podľa utorňajšieho stanoviska jej kancelárie sa prezidentka a jej americký náprotivok Barack Obama počas pondelňajšieho telefonátu dohodli na odložení návštevy, kým ju nebude ovplyvňovať „záležitosť, ktorá stále nebola dostatočne objasnená“.

Ide o narážku na informácie, podľa ktorých bola líderka najväčšej juhoamerickej krajiny pod drobnohľadom amerických tajných služieb. Rousseffová žiadala vysvetlenie aj priamo od Obamu, s ktorým sa stretla na septembrovom summite G20 v Petrohrade.

Situáciu sa nepodarilo vyriešiť ani počas telefonátu. Utorňajšie stanovisko odsúdilo „nezákonné kontrolovanie komunikácie a údajov o občanoch, spoločnostiach a členoch brazílskej vlády“ a označilo to za „vážne porušenie národnej suverenity, ktoré sa nezlučuje s demokratickým spolužitím medzi spriatelenými krajinami.“

Podľa v auguste medializovaných informácií bola internetová a telefonická komunikácia brazílskej prezidentky monitorovaná prostredníctvom amerických sledovacích programov. Záujem údajne mali najmä o jej komunikáciu s podriadenými v snahe lepšie pochopiť jej metódy.

O kauze informovala miestna stanica TV Globo, ktorá sa odvoláva na zistenia amerického redaktora britského denníka Guardian Glenna Greenwalda pôsobiaceho v Riu de Janeiro. Ten sa zase odvolal na tajné dokumenty zverejnené bývalým spolupracovníkom amerických tajných služieb Edwardom Snowdenom.

USA sa obhajovali tvrdením, že nesledovali obsah prezidentkiných telefonátov, iba adresátov a dĺžku trvania hovorov. Brazílska vláda to odmietla, pričom brazílski poslanci už avizovali, že sa chcú so Snowdenom nachádzajúcim sa v Rusku osobne stretnúť. USA a Brazília majú bezproblémové diplomatické a výborné obchodné vzťahy. Juhoamerická krajina je dokonca hneď po Číne najväčším obchodným partnerom USA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaDilma Rousseffová