Breivik chcel zastreliť expremiérku, ale zmeškal ju

Nórsko smúti za obeťami teroristických útokov
Ľudia spomínajú na obete besnenia krajne pravicového strelca Andersa Behringa Breivika počas krvavých teroristických útokov. V meste Oslo sa tamojšia katedrála stala pietnym miestom. Foto: SITA/AP

OSLO 25. júla (WEBNOVINY) – Nór, ktorý má po piatku na svedomí životy viac ako 90 ľudí, priznal, že jeho hlavným terčom bola bývalá trojnásobná nórska premiérka 72-ročná Gro Harlem Brundtlandová, ktorá do roku 2003 zastávala post generálnej tajomníčky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Informujú o tom v pondelok nórske médiá, podľa ktorých k atentátu nedošlo iba pre to, že páchateľ Anders Breivik z neznámych príčin dorazil na ostrov neskôr, ako pôvodne plánoval, a tak expremiérku iba tesne zmeškal.

Breivik prvýkrát predstúpi v pondelok pred súd, kde objasní motívy svojho konania. Stať by sa tak malo hodinu po tom, ako si celé Nórsko presne na poludnie uctí obete jeho konania minútou ticha. Stále nie je jasné, či bude pojednávanie verejné, keďže sudca sa musí rozhodnúť, či vyhovie polícii, ktorá žiada, aby sa proces konal za zatvorenými dverami. Podľa Breivikovho právnika je však práve verejné pojednávanie jedným zo želaní obvineného. Druhým je, že chce pred súd predstúpiť vo svojej uniforme.

OBRAZOM: Nórsko v smútku

Nórsko smúti za obeťami teroristických útokov
Foto: SITA/AP
Nórsko smúti za obeťami teroristických útokov
Foto: SITA/AP
Nórsko smúti za obeťami teroristických útokov
Foto: SITA/AP
Nórsko smúti za obeťami teroristických útokov
Foto: SITA/AP
Nórsko smúti za obeťami teroristických útokov
Foto: SITA/AP

Detaily z tragédie

V Nórsku sa medzitým objavili hlasy volajúce po informačnom bojkote celého prípadu, aby 32-ročný páchateľ nedostal možnosť prezentovať svoje názory na verejnosti tak, ako si to naplánoval. Samotný Breivik sa podľa polície ku všetkému priznal, zodpovednosť však odmieta a svoje dôvody chce vysvetliť. Breivik uznáva, že jeho čin bol odporný, no podľa jeho slov bol zároveň nevyhnutný. Breivik, ktorý nenávidí multikulturalizmus, moslimov a ľavicu, chcel podľa vlastných slov zmeniť spoločnosť.
Anders Behring Breivik
Foto: SITA/AP

Maximálnym trestom, ktorý po uznaní viny môže dostať, je 21 rokov. Trest je však možné predlžiť, ak súd uzná, že odsúdený predstavuje nebezpečenstvo pre spoločnosť.

Viac ako dva dni po masakre sa objavujú stále ďalšie detaily piatkovej tragédie. Chirurg Colin Poole z nemocnice Ringerik v meste Hönefosse uviedol pre nórsky denník Dagbladet po ošetrení 16 zranených, že ešte nikdy nevidel taký druh strelných poranení. „Strelec používal zrejme také projektily, ktoré sa zjavne v tele obetí rozptýlili.“

K obetiam masakry na ostrove Utöya patrí podľa Dagbladetu aj nevlastný brat princeznej Mette Marit, manželky nórskeho korunného princa Haakona, 51-ročný policajt Trond Berntsen, ktorého Breivik zastrelil, keď chcel zachrániť svojho 10-ročného syna. Berntsenov otec bol manželom matky princeznej Marit Tjessemovej.

OBRAZOM: Terorizmus sa preniesol do centra Nórska

V nórskej metropole vybuchla bomba
Foto: SITA/AP
V nórskej metropole vybuchla bomba
Foto: SITA/AP
V nórskej metropole vybuchla bomba
Foto: SITA/AP
V nórskej metropole vybuchla bomba
Foto: SITA/AP
V nórskej metropole vybuchla bomba
Foto: SITA/AP

.

Za obeťami smútia aj okolité krajiny

Obete piatkových teroristických útokov v Nórsku si uctili minutou ticha aj obyvatelia ostatných škandinávskych krajín. Vlády Švédska, Fínska, Dánska a Islandu vyzvali svojich občanov na symbolickú spomienku presne na pondelňajšie poludnie, teda v rovnakom čase ako v Nórsku, kde sa taktiež na minútu zastavila premávka na železniciach či obchodovanie s cennými papiermi. Škandinávske krajiny už predtým vyjadrili Nórom sústrasť okrem iného aj spustením vlajok na pol žrde.

Obetí bolo možno menej

Počet obetí krvavej streľby na ostrove Utöya ležiacom 40 km od nórskeho hlavného mesta môže byť nižší ako doteraz uvádzaných 86, uviedla v pondelok polícia. „Podľa doterajších informácií, ktoré máme k dispozícii, sú predpoklady, že počet obetí sa zníži,“ povedal šéf mestskej polície.

Bol to útok proti práve tým hodnotám, na ktorých sú vybudované naše krajiny. Bol to útok proti nám všetkým,“ uviedol vo svojom vyhlásení dánsky premiér Lars Lokke Rasmussen. „Je zrejmé, že si musíme udržať hodnoty otvorenej spoločnosti a demokracie aj vtedy, keď na ne útočia,“ povedal jeho fínsky partner Jyrki Katainen.

Slovensko je pripravené pomôcť

Slovensko je pripravené vyslať do Nórska krízové záchranné zložky a kvalifikovaných psychológov. Prípadnú pomoc by koordinovali s Európskou komisiou. Ponuku adresovala predsedníčka vlády Iveta Radičová svojmu nórskemu partnerovi Jensovi Stoltenbergovi v nedeľu v telefonickom rozhovore. Premiér Nórska vyjadril Slovensku poďakovanie za záujem a ochotu pomôcť. Uviedol, že si veľmi cení spoluúčasť obyvateľov Slovenska v tomto pre Nórsko veľmi ťažkom období. Ivete Radičovej povedal, že o ústretovom postoji Slovenska a o našom záujme pomôcť bude informovať nórsku verejnosť, informoval Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Lipšic vyjadril ľútosť

Hlboké poľutovanie nad tragickými udalosťami, ktoré sa odohrali minulý týždeň v Oslo a na ostrove Utoya, vyjadril v liste pre veľvyslankyňu Nórskeho kráľovstva Trine Skymoen minister vnútra Daniel Lipšic. „Tento odsúdeniahodný čin spôsobil obrovský zármutok v celej slovenskej spoločnosti,“ píše. Ako ďalej v liste dodáva, sekcia integrovaného záchranného systému a krízového manažmentu ministerstva vnútra je krajine pripravená pomôcť akýmkoľvek spôsobom.

.

Vlajky
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anders Behring BreivikAnders BreivikDaniel LipšicIveta RadičováJyrki KatainenLars Lökke Rasmussen