Breivik polícii pred zatknutím dvakrát volal

Bez názvu
Anders Behring Breivik počas rekonštrukcie útokov na ostrove Utöya 12. augusta 2011. Foto: SITA

OSLO 19. augusta (WEBNOVINY) – Páchateľ útokov v Nórsku Anders Behring Breivik volal polícii dvakrát pred zatknutím na ostrove Utöya. Vyplýva to z nahrávok telefonátov zverejnených vo štvrtok. Podľa polície prvýkrát volal 26 minút pred svojím zadržaním. „Som na Utöyi, chcem sa vzdať,“ povedal 32-ročný pravicový extrémista, pričom sa identifikoval ako „Anders Behring Breivik, veliteľ nórskeho protikomunistického hnutia odporu“. Potom zavesil a polícia sa mu neúspešne snažila dovolať späť. Druhýkrát zavolal, „že operáciu dokončil a chce sa vzdať“, a opäť zavesil. O minútu neskôr ho zatkli.

Breivikov právnik Geir Lippestad už skôr uviedol, že jeho klient kontaktoval políciu viackrát, iba dvakrát mu však zdvihli. Keď však nedostal uspokojujúcu odpoveď, vo vraždení pokračoval, povedal Lippestad. Polícia vo štvrtok uviedla, že nemôže potvrdiť ani vyvrátiť tvrdenia o ďalších telefonátoch, ktoré neboli zdvihnuté. Po zverejnení podrobností udalostí z 22. júla sa nórska polícia dostala pod paľbu kritiky, keďže od prijatia prvých volaní o pomoc od ľudí na ostrove po zadržanie páchateľa uplynula asi hodina.

Breivik 22. júla odpálil bombu vo vládnej štvrti Osla, ktorá zabila osem ľudí a následne na neďalekom ostrove Utöya postrieľal 69 ďalších osôb, prevažne tínedžerov. V piatok po druhýkrát predstúpi pred súd, ktorý má rozhodnúť o predĺžení samotky, v ktorej sa nachádza už štyri týždne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anders Behring Breivik