Breivik sa sťažuje na neľudský prístup, má studenú kávu

Breivik
Foto: SITA/AP

OSLO 8. novembra (WEBNOVINY) – Nórsky masový vrah Anders Breivik sa sťažuje na svoje životné podmienky vo väznici, kam ho poslal súd za teroristické útoky v Oslo a masové vraždenie na neďalekom ostrove Utöya.

Breivik v 27-stranovom dokumente opisuje zlé zaobchádzanie za stenami nórskej väznice.

Breivikovi okrem iného prekáža, že mu podávajú studenú kávu, nemá dostatok masla na chlebe, výhľad zo svojej cely a zakázali mu využívať posilňovňu.

„Pochybujem, že sú v Nórsku horšie väzenské podmienky,“ napísal vrah 77 obetí. Pravicový extrémista sa sťažuje aj na putá pri presunoch po väznici. Podľa neho sú „ostré ako britva“ a „zarezávajú sa mu do rúk.“

Úryvky z listu v piatok zverejnil nórsky bulvárny denník Verdens Gang, pred ktorého sídlom Breivik odpálil 22. júla nálož, čím odštartoval najhoršie vraždenie v krajine od II. svetovej vojny.

Obrazom: Terorizmus sa preniesol do srdca Nórska

Ďalšie sťažnosti sa týkali každodenných prehliadok cely, osobných prehliadok, neumožneniu pracovať s počítačom a kontrolovania osobnej pošty. Na písanie svojej knihy mu povolili iba pero a papier.

Jeden z Breivikových právnikov Tord Jordet potvrdil autenticitu listu, nórske ministerstvo spravodlivosti to odmietlo komentovať.

Panel piatich sudcov okresného súdu v Osle ho 24. augusta odsúdil na najmenej 21 rokov väzenia. Súd mu môže väzbu predĺžiť na čas, kým bude považovaný za nebezpečného pre spoločnosť.

Obrazom: Väznica, kde žije Breivik

Prokuratúra žiadala, aby súd Breivika uznal právne nespôsobilým a poslal ho do psychiatrickej liečebne. Samotný Breivik chcel, aby ho uznali psychicky zdravým a už na začiatku procesu sa vyjadril, že umiestnenie do psychiatrickej starostlivosti by preňho bolo „horšie ako smrť“.

Video: Teror sa preniesol do centra Nórska

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anders Behring BreivikAnders Breivik