Breivik v telefonáte oznámil polícii, že splnil misiu

Nórsko smúti za obeťami teroristických útokov
Ľudia spomínajú na obete besnenia krajne pravicového strelca Andersa Behringa Breivika počas krvavých teroristických útokov. V meste Oslo sa tamojšia katedrála stala pietnym miestom. Foto: SITA/AP

OSLO 3. augusta (WEBNOVINY) – Nórsky extrémista Anders Behring Breivik, ktorého júlové útoky si vyžiadali 77 obetí, po dokonaní svojho činu telefonicky kontaktoval políciu, aby jej oznámil „splnenie misie“. Vo svojom stredajšom vydaní to uvádza nórsky bulvárny denník Verdens Gang (VG), ktorý sídli v jednej z budov poškodených výbuchom nálože nastraženej Breivikom v centre Osla. Advokát zadržaného páchateľa Geir Lippestad ešte v pondelok povedal, že jeho klient sa k telefonátu priznal počas jedného z policajných výsluchov, vyšetrovatelia však jeho obsah zatiaľ nepotvrdili. Breivik údajne vytočil číslo tiesňovej linky 112 po vyše hodinovom vyčíňaní na ostrove Utöya, kde vládna Robotnícka strana zorganizovala tábor pre mládež. Masakru na jazere Tyrifjorden neďaleko Osla neprežilo 69 ľudí a niekoľko desiatok ďalších vyviazlo so zraneniami.

„Breivik, veliteľ. Účastník protikomunistického odboja proti islamizácii,“ cituje VG údajné slová 32-ročného radikála. „Misia je splnená a vzdávam sa silám Delta,“ pokračoval Breivik vo svojom telefonáte, ktorý podľa VG trval iba tri sekundy. Pokusy polície zavolať mu naspäť boli bezúspešné, dodáva denník. Hovorca polície v Osle Henning Holtaas v rozhovore pre tlačovú agentúru AFP potvrdil prijatie „jedného hovoru z telefónu Behringa Breivika“, neprezradil však, či bol volajúcim jeho majiteľ. Vyšetrovatelia podľa neho nemôžu potvrdiť ani to, čo bolo jeho obsahom. Hovorca takisto odmietol komentovať informáciu VG, podľa ktorej polícii sa zatiaľ Breivikov telefón nepodarilo nájsť.

Po zverejnení podrobností udalostí z 22. júla sa nórska polícia dostala pod paľbu kritiky, keďže od prijatia prvých volaní o pomoc od ľudí na ostrove po zadržanie páchateľa uplynula asi hodina. Breivik sa k teroristickým útokom a zabitiu 77 ľudí priznal, vinu však odmieta, keďže podľa neho išlo síce o „odporný, no nevyhnutný čin“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anders Behring Breivik