Masový vrah Breivik sa znova pokúša žalovať nórsky štát za porušovanie ľudských práv, vadí mu samotka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Anders Behring Breivik
Nórsky masový vrah Anders Behring Breivik. Foto: archívne, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Nórsky krajne pravicový extrémista Anders Behring Breivik, ktorý v roku 2011 zabil 77 ľudí, sa v pondelok po druhý raz pokúsi žalovať Nórsko za údajné porušovanie jeho ľudských práv.

Masový vrah tvrdí, že jeho väzba na samotke, v ktorej je od roku 2012, predstavuje nehumánne zaobchádzanie na základe Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.

Väzenský pobyt na úrovni

Breivika pritom zadržiavajú v dvojposchodovom komplexe s kuchyňou, jedálňou a obývačkou s konzolou Xbox, niekoľkými kreslami a obrázkami Eiffelovej veže na stene. Má tam tiež posilňovňu a troch papagájov.

Jeho právnik Øystein Storrvik však tvrdí, že pre Breivika, ktorý teraz vystupuje pod menom Fjotolf Hansen, je nemožné, aby mal nejaké zmysluplné vzťahy s ľuďmi z vonkajšieho sveta.

Bránenie jeho klientovi v odosielaní listov je podľa advokáta ďalším porušením jeho ľudských práv.

Breivik sa nechce napraviť

Štát Breivikove tvrdenia odmieta. Vládny zástupca Andreas Hjetland v liste súdu napísal, že sa doteraz ukázalo, že nie je prístupný náprave, a preto „je ťažké si predstaviť, aké výrazné úľavy v súvislosti s trestom sú možné a opodstatnené“.

Podobné tvrdenia z Breivikovej žaloby z roku 2016 boli prijaté, ale neskôr ich zvrátil vyšší súd, pripomína agentúra AP.

Neskôr tieto argumenty zamietol aj Európsky súd pre ľudské práva. V roku 2022 sa Breivik usiloval o podmienečné prepustenie, ale ani to sa mu nepodarilo.

Breivik 22. júla 2011 odpálil v hlavnom meste Oslo bombu, ktorá zabila osem ľudí.

Následne odišiel na ostrov Utøya, kde postrieľal 69 mladých ľudí, ktorí sa zúčastňovali na tábore mládežníckeho krídla Strany práce.

Odsúdili ho na maximálny možný trest odňatia slobody 21 rokov. Trest však možno predĺžiť na základe ustanovenia, ktoré umožňuje úradom držať zločincov vo väzení dovtedy, kým sú považovaní za hrozbu pre spoločnosť.

Za svoje útoky, ktoré vykreslil ako križiacku výpravu proti multikulturalizmu v Nórsku, Breivik neprejavil žiadnu ľútosť.

Mnohí považujú Breivikove snahy na súdoch za pokusy upútať pozornosť na svoju vec alebo sa dokonca opäť dostať do centra pozornosti medzinárodného spoločenstva, ako to občas robil počas svojho trestného procesu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Anders BreivikAndreas HjetlandFjotolf HansenØystein Storrvik