Brexit by spôsobil skazu politickej civilizácie, varuje Tusk

Donald Tusk
Donald Tusk Foto: SITA/AP

Berlín/Bratislava 13. júna (WebNoviny.sk) – Odhlasovanie odchodu Británie z EÚ bude pre túto krajinu geopolitickým krokom späť, pričom bude trvať najmenej sedem rokov, kým sa vyrokuje nový vzťah medzi Londýnom a úniou, povedal pre dnešné vydanie nemeckého denníka Bild predseda Európskej rady Donald Tusk.

Ak Briti v blížiacom sa referende 23. júna vyjadria brexitu podporu, pôjde podľa Tuska pre Spojené kráľovstvo o „krok späť nielen v oblasti hospodárstva, ale predovšetkým geopolitiky“. Tusk, ktorého cituje agentúra AP, ďalej varoval, že nikto nedokáže predvídať ďalekosiahle následky takéhoto scenára.

Podľa jeho slov by však „brexit mohol byť začiatkom skazy nielen Európskej únie, ale i celej politickej civilizácie Západu“. Proces zrušenia dohovorov medzi Britániou a euroblokom by podľa predsedu Rady trval približne dva roky, zatiaľ čo vyrokovanie nových vzťahov ďalších päť rokov.

Prívrženci vystúpenia Británie z EÚ majú momentálne až desaťpercentný náskok pred táborom zasadzujúcim sa za jej zotrvanie v únii. Vyplýva to z výsledkov prieskumu verejnej mienky inštitútu ORB pre denník The Independent. Ide o doposiaľ najvýraznejší náskok stúpencov brexitu za uplynulý rok.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Tusk